18 / 08 / 2022

Trabzon Büyükşehir'den hafriyat kamyonlarına takip!

Trabzon Büyükşehir'den hafriyat kamyonlarına takip!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, hafriyat kamyonlarını takibe alarak belirlenen alanların dışına hafriyat dökülmesinin önüne geçmek için harekete geçti.
İl genelinde ciddi şekilde taşkın riski ve çevre kirliliği oluşturan dere yataklarına ya da tapulu ve kamu arazilerine kaçak ve izinsiz olarak hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları dökülmesine son vermek için çalışmalarını yoğunlaştıran Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta 5 bölgede hafriyat depolama sahalarını belirledi. Devam etmekte olan çalışmanın tamamlanmasıyla ardından Trabzon’da hafriyat taşımacılığı yapan tüm kamyonlar kayıt altına alınacak ve Hafriyat Taşıma Belgesi olmayan araçlar kesinlikle bu amaçla kullanılamayacak. Taşıma belgesi verilen araçlara da ayrıca uydu takip sistemi takılacak. Böylece hafriyat sahalarının dışına malzeme döken araç ve firma sahipleri rahatlıkla tespit edilerek cezalandırılacak.

 

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kaçak ve izinsiz hafriyat dökümünün sakıncalarına dikkat çekerken, bu duruma kesinlikle son verme gayreti içinde olduklarını kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu değerlendirmesinde özetle şunları kaydetti: “İlimiz genelinde dere yataklarına ya da tapulu ve kamu arazilerine zaman zaman kaçak ve izinsiz olarak hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları döküldüğü görülmektedir. Dere yataklarına izinsiz olarak dökülen hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları, dere yataklarının kesitlerini daraltarak bölgemizin aşırı yağışlı olması nedeniyle taşkın riskini arttırmakta ve nihayetinde yerleşim yerleri ve araziler üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmekte, dere yatakları dışında dökülen hafriyatlar ise çevre kirliliğine neden olmaktadır.  Bu soruna son vermek için ilk iş olarak ilimizde hafriyat toprağı depolama sahalarını belirleme çalışmalarını başlattık ve ilk etapta 5 bölgede depolama sahalarını belirledik.


Sürdürmekte olduğumuz çalışmanın tamamlanmasıyla Trabzon’da hafriyat taşımacılığı yapan tüm kamyonlar kayıt altına alınacaktır ve Hafriyat Taşıma Belgesi olmayan hiçbir araç bu amaçla kullanılamayacaktır. Taşıma belgesi verilen araçlara ayrıca uydu takip sistemi yerleştirilecek, böylece hafriyat sahalarının dışına malzeme döken araç ve firma sahipleri 2872 Sayılı Çevre Kanunu doğrultusunda yaptırımlarla karşılaşacaktır.”Trabzon Büyükşehir Belediyesi