Trabzon Dernekpazarı'nda kentsel dönüşüm başlıyor!

Trabzon Dernekpazarı'nda kentsel dönüşüm başlıyor!Trabzon'un Dernekpazarı ilçe merkezinde kentsel dönüşüm için çalışmalar başladı. Dernekpazarı Belediyesi'nin aldığı bu karar daha sonra Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oylanarak kabul edildi.


Trabzon'un Dernekpazarı ilçe merkezinin 'Kentsel dönüşüm' programına alınması için çalışma başlatıldı. Buna göre Dernekpazarı Belediyesi, kararında ilçe merkezinde bulunan yapıların yeni imar uygulamalarına uymadığı, afet riski taşıdığı ve çevre düzenini bozduğu, için Zincirlitaş ve Merkez mahallelerinde toplam 21 hektar alanın Kentsel Dönüşüm alanı olarak belirlenmesine karar verildi. Buna göre Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde yar alan mahallelerin listesi ise şu şekilde oldu: Yeni Cami, Zincirlitaş ve Merkez Mahalleleri. Dernekpazarı Belediyesi'nin aldığı bu karar daha sonra Büyükşehir Belediye Meclisinde oylanırken küçük çapta tartışmalar yaşandı. 


Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Tabi  TOKİ  ile paydaş olmak lazım. Hepsini ele alalım. Bizim için problem yok. Ele alalım dediğimde alanı geniş tutunca yeni yerleşimleri ileriye yönelik yapar. Biz onun imar çalışmasının hepsini yaparız. Ama binaların dönüştürülmesi, caddenin sokağın düzenlenmesi, tamamen mali sorumluluk olarak TOKİ'nin finansmanını gerektirir. Biz Büyükşehir diğer alt yapısının hepsini yaparız. Ama işin finansman boyutunda en büyük paydaş TOKİ'dir. TOKİ orada zorlanır. Yapacağı işe nazaran ortaya çıkaracağı ürünler masrafını çıkarmaktan biraz uzak kalabilir. Ama Türkiye geneline baktığımızda kentlerin daha yaşanılır hale getirilmesi amacıyla yardımcı olmayı düşünmesi güzel bir şey. Biraz uzun sürebilir. Etap etap yapılır" dedi. 


Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Çolak, ''Alan geniş ancak burada çok fazla daire yok" dedi. Dernekpazarı Belediye Başkanı Mehmet Aşık da komisyonun kararına katıldıklarını belirtirken, İmar ve Bayındırlık Komisyonunun raporu, belediye meclisinde oy birliği ile kabul edildi. 


Karadeniz'den Günebakış