29 / 03 / 2023

Trabzonspor Akyazı Stadı'nın açılışı için geri sayım başladı!

Trabzonspor Akyazı Stadı'nın açılışı için geri sayım başladı!

Bordo-mavili taraftarların özlemle beklediği Akyazı'daki yeni stadın resmi açılışı, 18 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecekTrabzonspor taraftarlarının özlemle beklediği Akyazı Stadı'nın resmi açılışı 18 Aralık Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek.


Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni stadın Trabzonspor'un zaferlerine ev sahipliği yapacağını belirterek, kulübün geleceğinden kimsenin endişe etmemesi gerektiğini söyledi.


Akyazı Stadı'nın Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapıldığını anımsatan Usta, "Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.


Başkan Usta, kaliteli bir stadın ortaya çıkması için olağanüstü emek sarf edildiğini vurgulayarak, "Bütün taraftarlar da görecek ki standartı iyi olan, çok güzel bir stada kavuşuyoruz. Şehir ve Trabzonspor, sadece bir stat değil, güzel bir tesis kazanacak. Ben bu tesisin, stadın Trabzonspor'un bu dönüşümüne olağanüstü itici bir güç olacağına inanıyorum. Bunu inşallah hep beraber göreceğiz." diye konuştu.


"Yeni statlar, yeniden dirilişin en önemli unsurlarından biridir." diyen Usta, "Yeni stadımızla, kompleksimizle hep birlikte Trabzonspor'un iyi bir yolculuk yapacağına kesinlikle inanıyorum. Bu heyecanı yaşıyoruz. Akyazı Stadı, Trabzonspor'un nice zaferlerine ev sahipliği yapacak. Trabzonspor'un geleceğinden kimse endişe etmesin." ifadelerini kullandı.


- Akyazı Stadı'nın özellikleri 

Akyazı Stadı Türkiye'de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi olma özelliğini taşıyor. Stadın çatısında toplam 6 bin 500 ton çelik kullanıldı.


Stadyumun çatısında, çevre dostu, kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliğine sahip akıllı çatı olarak bilinen 'smart roof' sistemi kullanılırken, bu özelliğiyle stadın çatısı dünyada beşinci, Türkiye'de ise ilk.


Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün alanına sahip stadın çatısının 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın yarattığı hava kirliliğini temizleme kapasitesine eşdeğer.


Akıllı çatı 'smart roof' sistemi, fotokatalitik özelliği bulunan titanyum oksit kaplama sayesinde, yüzeyindeki organik maddelerden oluşan kirleri ve çevreye zararlı partikülleri ayrıştırıyor. Bu partikülleri nitrata dönüştürerek çatı yüzeyini sürekli temiz tutuyor.


Toplam 41 bin 461 koltuk kapasiteli statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor.


İlkleri barındıran statta 80 metrekare olan skorbord, 7.5 megapiksel aralığında olmasıyla Türkiye'de tek olacak.


92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alacak. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks, Akyazı Stadı'nın aydınlatması 3 bin lüks seviyesinde olacak.


Akyazı Spor Kompleksi'nde Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin de bulunurken, kompleks 2 suni ve 5 doğal çim saha yer alıyor.


AA
Geri Dön