'Trump'ın damadının emlak şirketi yatırım aldı' iddiası!

'Trump'ın damadının emlak şirketi yatırım aldı' iddiası!

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in kurucusu olduğu ve hala hissesinin bulunduğu emlak şirketinin, 2017 yılından bu yana yabancı yatırımcılardan 90 milyon dolar yatırım aldığı iddia edildi.


ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in kurucusu olduğu ve hala hissesinin bulunduğu emlak şirketinin iki yılda isimleri açıklanmayan yabancı yatırımcılardan 90 milyon dolar yatırım aldığı iddia edildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Trump'ın göreve geldiği 2017 yılından bu yana Beyaz Saray Danışmanı olarak görev yapan Kushner’in emlak şirketi Cadre'nin, ismi bilinmeyen yabancı kaynaklardan 90 milyon dolar yatırım aldığı söyleniyor.

Söz konusu miktarın, şirketlerin gizli bilgilerini saklamasıyla ünlü vergi cenneti olarak bilinen Cayman Adaları’nda bulunan Goldman Sachs'a ait bir aracı kuruluş üzerinden aktarıldığı ifade edildi.

Paranın büyük kısmının Cayman Adaları’na, İngiliz Virgin Adaları'ndan ulaştığı, belli miktarın da Suudi Arabistan'dan geldiği belirtiliyor. 

Trump’ın Orta Doğu özel temsilcisi olan Kushner’in, Suudi Arabistan yönetiminden Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yakın ilişkisi ve özellikle Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda Veliaht Prens'e yönelik desteği eleştiriler  gündeme gelmişti.

Başkan George W. Bush yönetiminde etik konularından sorumlu hukuk müşaviri olarak görevde bulunan Richard Painter, Cadre’nin yabancı kaynaklar tarafından fonlanmasının rahatsız edici olduğunu söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu: “Kushner -ve Trump'la-  ilgili sorun sahip oldukları kurumsal varlıklar. Çoğu zaman bunlara kimlerin yatırım yaptığı ve bu yatırımcıların paralarını nereden ödünç aldıklarını kimse bilmiyor.” 

Kushner’in, kardeşi Jashua ve eski Goldman Sachs çalışanı arkadaşı Ryan Williams ile birlikte 2014’te kurduğu Cadre’nin yönetiminden, Beyaz Saray’a başdanışman olarak girdikten sonra ayrılıp hisselerini azalttığı, ancak 50 milyon dolara yakın değerine sahip yüzde 25 hisseyi hala elinde tuttuğunu kaydetti.

Kushner ailesine ait New York'ta bulunan binada hala faaliyette bulunan emlak şirketi Cadre’nin yatırımlarının varlık değerininin ise mart ayı sonunda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na verdiği son bildirime göre, 522 milyon doların üzerinde olduğu ifade edildi.