TSK hatıra ormanı imara açılıyor iddiası!

TSK hatıra ormanı imara açılıyor iddiası! TSK hatıra ormanı imara açılıyor iddiası!

TSK hatıra ormanının imara açıldığını iddiası meclis gündemine taşındı. CHP’li Mahmut Tanal, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı.


TSK, Mehmetçik adına oluşturulan bir hatıra ormanının imara açıldığı iddia edildi. Oda Tv'nin haberine göre, kurumlar arası yazışmalar, imar planında değişiklik yapılan hatıra ormanı arazisine ilişkin hazırlanan proje şimdilik kamuoyundan gizli tutuluyor. 

TSK hatıra ormanının imara açıldığını iddiası meclis gündemine taşındı. CHP’li Mahmut Tanal, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı. Tanal, soru önergesinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını istedi.

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın hazırladığı soru önergesi şu şekilde:

1-  İstanbul ve  Ankara  başta olmak üzere Türkiye’nin herhangi bir yerinde Türk Silahlı Kuvvetleri adına, askeri birimler adına, kışlalar adına, TSK mensupları adına, şehitler adına oluşturulan hatıra ormanı imara açılmış mıdır?

2-  TSK hatıra ormanının imar planında değişiklik yapılmasına ilişkin bakanlıklar, ilgili kurumlar arasında herhangi bir görüş alışverişi, resmi yazışma yapılmış mıdır? Resmi yazışmalar ve görüş alışverişi sonucunda nasıl bir karara varılmıştır?

3-  TSK hatıra ormanının imara açılması yönündeki çalışmalar hangi aşamadadır?

4-  İmara açılan TSK hatıra ormanı, Millet Bahçesi mi yapılacak?

5-  İmar planında değişiklik yapılan TSK hatıra ormanı arazisi için nasıl bir proje hazırlanmıştır?

6-  İmara açılan TSK hatıra ormanında dikili fidan, ağaç sayısı kaçtır?

7-  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana hatıra ormanlarının imara açılmasıyla ilgili kaç tane karar alınmıştır? Hatıra ormanının imara açılmasıyla ilgili başka örnekler var mıdır? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Ak Parti iktidarı döneminde mi bir hatıra ormanı imara açılmıştır?