10 / 08 / 2022

TÜRGEV toplu yurt açılış töreni gerçekleşti!

TÜRGEV toplu yurt açılış töreni gerçekleşti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan"TÜRGEV'in önümüzdeki dönemde faaliyete geçireceği üniversitesiyle kreşten yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde hizmet veren bir yapı haline geleceğine inanıyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Son günlerde kadına şiddet konusunda gelinen nokta bizler için gerçekten çok üzüntü verici. Özgecan kızımızla ilgili yaşanan yenilir yutulur değil. Bu bir vahşet ve bunların da yargıda karşılığının hem kısa sürede hem de en yüksek derecede verilmesi gerekiyor'' dedi.


Erdoğan, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfının (TÜRGEV) ATO Congresium'daki toplu yurt açılış töreninde yaptığı konuşmada,  üzerilerine düşenin, sorumlulukların bilincinde ve bunun gereğini yerine getirmek olduğunu söyledi.


Bunun için zaman kaybına tahammüllerinin olmadığını belirten Erdoğan, bunun için çok çalışacaklarını ifade etti.


TÜRGEV'in bütün şehirlerde attığı adımların bunun en güzel göstergesi olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Ülkemizdeki tüm gariplere el uzatma sorumluluğumuz var. Ekmeği olmayana ekmek, yakacağı olmayana yakacak, evi olmayana barınak, okula gidemeyene eğitim imkanı sağlamak mecburiyetindeyiz'' dedi.


Erdoğan, TOKİ'nin 630 bin civarında konut yaptığını ve sahiplerine teslim ettiğini anlatarak, bunun yeterli olmadığını, daha da artarak devamının gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel sektörün yaptıklarının da ayrı olduğuna işaret ederek, dar orta gelir grubuna yönelik bu çalışmanın bir taraftan devam etmesi gerektiğini belirtti.


''Bugün tek bir kız evladımız dahi, ailesi onu gönül huzuruyla, güvenle, gözü arkada kalmadan bırakabileceği bir yurt bulamadığı için eğitim imkanından mahrum kalmışsa, bunda Kredi Yurtlar Kurumunun sorumluluğu olduğu gibi TÜRGEV'in de diğer benzer vakıf anlayışının da sorumluluğu var'' diyen Erdoğan, daha çok çalışacaklarını, daha çok yurt açacaklarını, böyle bir durumun yaşanmasına mümkün olduğunca müsaade etmeyeceklerini bildirdi.


 -''Tek bir vatandaş dahi karnı aç yastığına başını koymuşsa..''


''Bu yavrularımızı, buralarda gayet iyi yetiştireceğiz, bu konuda belli kabiliyetlerle bezeyeceğiz'' ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:


'' Aynı şekilde ülkemizin neresinde olursa olsun, tek bir vatandaşımız dahi akşam karnı aç şekilde yastığına başını koymuşsa, bunda devletle birlikte, bu alanda çalışan tüm vakıflarımızın, derneklerimizin sorumluluğu vardır. İşte şu kışta kıyamette tek bir kardeşimiz, tek bir ailemiz bile sıcak yuvadan mahrumsa, bunda aynı şekilde başta şahsım olmak üzere hepimizin sorumluluğu var. Sadece bu kadar değil. Bugün coğrafyamız başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında zulüm altında, baskı altında inleyen kardeşlerimiz var. Suriye'de, Filistin'de, Irak'ta, Mısır'da, Libya'da, Türkistan'da, Myanmar'da, Kırgızistan'da var. Biz bu insanların her birine el uzatmak, gücümüz, imkanlarımız nispetinde yardımcı olmak mecburiyetindeyiz.''


-''Vicdanımızı tatil edemeyiz''


Suriye'den ve Irak'tan gelen 2 milyon insana ev sahipliği yapılmasının önemli olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Ama buna bakarak 'tamam' diyemeyiz. Vicdanımızı tatil edemeyiz'' dedi.


Türkiye'nin yaptığı uluslararası yardımların miktarının 12 yıl önce 45 milyon dolar iken, geçen yıl bu rakamın 4,5 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Erdoğan, ''Keşke daha fazla imkanımız olsa da bunu 14,5 yapsak, 24,5 yapsak. Daha da artsa. İnşallah o günler de gelecek. Biz biliyoruz ki veren el, alan elden üstündür'' görüşüne yer verdi.


-''Adaletin terazisi yerini milim şaşmadan bulmalıdır''


''Son günlerde özellikle kadına şiddet konusunda gelinen nokta bizler için gerçekten çok üzüntü verici'' diyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:


''İşte Özgecan kızımızla ilgili yaşanan yenilir yutulur değil. Arka arkaya 3,4,5 kızımızla, bayanla ilgili olanlar yenilir yutulur değil. Bu toplumun genlerinde aslında bu yoktur. Nasıl oldu da biz bu hale geldik? Bu konuda özellikle bu vakıflarımızın, özellikle  STK'larımızın müşterek çalışmaları çok önemli. Bu bir vahşet ve bunların da yargıda karşılığının hem kısa sürede hem de en yüksek derecede verilmesi gerekiyor. Bir çok şeyler tartışılıyor. Tabii mevcut Anayasamızın kuralları içerisinde daha ileri bir ifade kullanmadan ben şunu söylüyorum, 'adaletin terazisi yerini milim şaşmadan bulmalıdır' diyorum. Bunun olması şart. Üstad ne diyor 'İnsandır sanıyordum mukaddes yüke hamal. Hamallık ki sonunda, ne rütbe var, ne de mal''


-''Onlar tahrik unsuru olmadılar''-


Üzerilerinde  böyle bir mukaddes yük olduğunu anlatan Erdoğan, bunun gereğini yerine getirmek gerektiğini söyledi.


'' Daha Özgecan'lar görmememiz lazım, bu olayları yaşamamız lazım'' ifadelerini kullanan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:


''Ama bu vesileyle bir şey yaşadık. Mehmet Bey'in o irfan dersi gerçekten unutulacak bir ders değildi. Baba, bütün bu acılar içerisinde tüm insanlığa bir irfan dersi verdi, bir insanlık dersi verdi. Burada hepimizin ortak almamız gereken dersler de var ayrıca. Bu da çok manidar. Ben kendilerine anneye, babaya bu noktada da 'Allah razı olsun' diyorum. Onlar tahrik unsuru olmadılar, tam aksine hem teenni unsuru oldular, hem de 'bu ülkede bak, böyle babalar da varmış, böyle anneler de varmış' dedirttiler. Bu bakımdan çok önemli.''


Rütbe beklemeden, mal beklemeden, hiçbir şey beklemeden, tehditlere, saldırılara, sıkıntılara göğüs gererek bu yolda yürüyeceklerini vurgulayan Erdoğan, milletin sorumluluğunu üstlenmiş insanlar olarak üzerilerine düşenlerini yapacaklarını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bize bu milletin duası yeter, bize samimi bir gülümseme, samimi bir teşekkür yeter. Biliyoruz ki şöyle kalpten sökülüp gelen bir 'Allah razı olsun' sözü hedefini bulmada oktan etkili, kurşundan hızlı bir duadır'' dedi.


Erdoğan, TÜRGEV'de çalışan herkesin de bu anlayışla, bu hassasiyetle görevini yürüttüğünü ve yürüteceğine inandığını belirtti.


İstanbul Sivrikapı yurdunu, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi yanındaki yurdu gezdiğini, gördüğünü ve bildiğini anlatan Erdoğan, ''Gerçekten insanımıza, kızlarımıza insanca yaşayabilecekleri, geleceğini hazırlayabileceklerini bu yurtları kurdukları için kendilerine çok teşekkür ediyorum'' ifadesini kullandı.


 TÜRGEV'in çok daha ileri bir seviyeye geldiğine işaret eden Erdoğan, sözlerini ''Yeni açtıkları yurtlarla kızlarımıza adeta farklı bir onur, farklı bir özgüven kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. Bu duygularla açılışını yaptığımız 8 yurdumuzun bir kez daha ülkemize, evlatlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu yurtlarda kalarak eğitim hayatlarını sürdüren tüm öğrencilerimize başarılar temenni ediyorum'' diyerek tamamladı.


AA