Turistlerin gözdesi günlük kiralık evler oldu!

Turistlerin gözdesi günlük kiralık evler oldu!


Otel fiyatlarını yüksek bulan turistlerin yeni gözdesi günlük kiralık evler oldu. Beyoğlu/Galata bölgesi turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri haline geldi.


2019 yılının şlk 9 ayında İstanbul’u ziyaret eden turist sayısı, 2018 yılına oranla yüzde 12 artış gösterdi.

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre; 9 aylık veriler değerlendirildiğinde İstanbul'a en çok Almanya’dan turist geldi. 858 bin Alman vatandaşı, tatil için İstanbul’u tercih etti. Almanya’yı ise sırasıyla İran, Irak, Suudi Arabistan, Rusya ve İsrail izledi.

Yıl sonunda rakamın 16 milyona ulaşması planlanıyor. Söz konusu rakamlara ulaşılması halinde ise tarihte ilk defa şehre gelen turist sayısı nüfusu aşacak. 

EN İYİ 8. DESTİNASYON

Sahip olduğu değer ve güzellikler ile dünyanın en iyi 8'inci destinasyonu olan İstanbul'da turistlerin en fazla en fazla ziyaret ettiği noktalar ise Ayasofya, Sultanahmet, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi, Boğaz hattı ve Adalar oldu.

YÜZLERCE EV SAHİBİ İLAN AÇTI

Tarihi güzellikleriyle tüm dikkatleri çeken İstanbul, standart aylık kira ile yetinmeyen ev sahiplerini de yeni arayışlar içerisine giriyor.

İşte tam da bu noktada son zamanlarda dünyada hızla artan bir uygulama göze çarpıyor.

YÜZLERCE EV SAHİBİ İLAN AÇTI

Çok sayıda ülkede hizmet sunan ve güç geçti yayılan popüler ev kiralama uygulamasında Türkiye'den de yüzlerce ev sahibinin ilan açarak evini günlük olarak kiraya vermek istediği görülüyor.

5 BÖLGE ÖNE ÇIKIYOR

Özellikle fiyatlardan kaynaklı otel yerine ev tercihinde turistlerin ağırlıkla Türkiye'de odaklandığı şehir ise İstanbul. Mega kentte yer noktasında turistler ağırlıkla şehrin öne çıkan tarihi mekanlarına yakın merkezi noktaları tercih ediyor.

İşin bu tarafında bina, daire ve sokak yapısı ile alışveriş mekanlarına da yakınlığı ile Avrupa Yakasında Taksim, Galata/Beyoğlu ve Nişantaşı öne çıkarken, Anadolu Yakası'nda ise tercih Kadıköy ve Adalar'dan yana oluyor.

TARİHİ BİNA, MANZARA VE DEKORASYON TERCİH SEBEBİ

Günlük ya da daha uzun süreli de kiralanabilen eşyalı kiralık dairelerde turistler en çok tarihi binalarda ya daşehrin hakim noktasından manzarası olan ve tüm detaylar atlanmadan özel olarak döşenmiş daireleri seçiyor. Bunu iş olarak benimsemiş kimi daire sahiplerinin ise uygulamaya yüklenecek resimleri dahi özel fotoğrafçılara çektirdiği belirtiliyor.

GÜNLÜK 250 İLE 750 TL

Tabi tüm bu çalışma ve özenin de bir karşılığ bulunuyor. Söz konusu evler bölgesine göre günlük ortalama 250 ile 750 TL arasın değişiklik gösteren iraya veriliyor. Evlerde kiralık fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise kalabilecek kişi sayısı oluyor. Bu nokta da genellikle en üst sınır 5 kişi olarak ifade ediliyor. Evi tutan turistler elektrik, su gibi kullanımlar için de herhangi bir ücret ödemiyor.

AYDA 15 BİN TL

Evine göre değişen yoğunluklarda yapılan kiralamalarda, şartları tam anlamıyla karşılayan kimi evlerde doluluk oranı ise ay bazında 20 günü aşmış durumda. Bu da yine evine göre değişmekle beraber aylık 15 bin TL'ye varan kazanç anlamına geliyor.

Günlük kiralıkta İstanbul'da en yüksek ücretler Nişantaşı'nda isteniyor. Bölgede 4+1 bir daire için günlük 750 TL gibi bir ücret talep ediliyor.

KİRACIDAN KİRALIK DAİRE

Uygulama üzerinden evini kiralayanlar sadece ev sahipleri de değil. Turistlerin sık uğradığı noktalara yakın bölgelerde oturan kiracılar da evlerini günlük olarak kiraya

vermek için ilan açmış durumda. Evlerin tutulacağı tarihlerde yakınlarında kalan daire sakinleri kiralama sonunda tekrardan evlerine dönerek kendilerine ek gelir kapısı açıyor.

GİRİŞİMCİLER EMLAKÇI KAPISINDA

İşin getirisinden haberdar olan kimi uyanık girişimciler ise turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bölgelerde emlakçıların kapısını aşındırmıyor. Uygulama üzerinden kiraya vermek üzere kiralık daire arayan girişimciler uzun zamanlı kontratla daire içlerine ciddi masraf yapmayı da göze alıyor.