Turizmin kalbi İzmir'de atmaya devam ediyor!

Turizmin kalbi İzmir'de atmaya devam ediyor!

Turizmin kalbi İzmir'de atmaya devam ediyor. Türkiye'nin en büyük turizm fuarlarından Travel Turkey İzmir Fuarı, İtalya ve de Adıyaman'ın partnerliğinde, 900'e yakın firmanın katılımıyla açıldı


Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'nin her yıl 8,5 milyon vatandaşını yurt dışına tatile gönderen bir ülke olduğuna dikkati çekerek "artık vize uygulanacak bir ülke olmadıklarını, AB'nin bu müşterisine iyi bakması ve vize duvarlarını kaldırması gerektiğini" söyledi. 

Türkiye'nin en büyük turizm fuarlarından Travel Turkey  İzmir  Fuarı, İzmir Uluslararası Fuar Alanında 8'inci kez kapılarını açtı. İtalya ve Adıyaman'ın partner olduğu fuarın açılış töreninde konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, geçen yıl 22 ülke 867 firma ve 26 bin 500 ziyaretçisi olan fuara bu yıl 30 ülkeden 900'e yakın firmanın geldiğini, ziyaretçi sayısının da 30 bini aşacağını tahmin ettiklerini belirtti. 

Türkiye'nin 42 milyonu ağırlayan, 15 milyonluk iç turizm hareketliliğine sahip olan ve bunun da 8,5 milyonunu yurt dışına tatile gönderen bir ülke olduğuna dikkati çeken Ulusoy, "Türkiye artık müşteri bir ülke. 

Dost ülkelerin vizelerde çıkardığı zorluğu anlamakta zorluk çekiyorum. Dost ülkelere sesleniyorum, Türkiye artık vize konacak bir ülke değil iyi bir müşteri. Müşterilerinize iyi bakın. Bize zorluk çıkarmayın, vize duvarlarını kaldırın. Yoksa gün gelir biz de size vize koyarız" dedi. Ulusoy, Türkiye'nin dış turizmde vize kolaylığı sağlaması nedeniyle Yunanistan Türkiye'deki genç neslin cezave İtalya'yı tercih ettiğini de vur- landırıldığını söyledi. 

guladı. Bu konuda İtalya olarak İtalyan Büyükelçiliği Ekonomi Schengen prosedürünün kolayve Ticaret Ofisi Müdür Yardımcısı Filippo Manara ise İtalya'ya gelen Türk turist sayısında 2013'de düşüş yaşandığını, bunun vize zorluklarından kaynaklandığını, serbest dolaşımın engellenerek özellikle laştırılması için girişimlerde bulunduklarını anlatan Manara, 1 Mayıs'ta açılacak olan EXPO 2015 Milano'ya gelmek isteyen konukların vize talebine hızla yanıt verileceğini de kaydetti. 

Hedef 165 bin yatak Törende konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, bu sene Bergama'nın UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesine girdiğini, 2015 yılında Selçuk ilçesinin de Efes Antik Kenti ve diğer arkeolojik merkezleriyle birlikte listeye dahil edilmesi için çalışma yapıldığını belirtti. 

Türkiye'ye gelen turistin yüzde 4'ünün İzmir'e geldiğini fade eden Toprak, bunun artırılması ve 45 bin olan yatak kapasitesinin 165 bine ulaşması için imar planı çalışmalarının devam ettiğini belirtti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da kentin kalkınmasında fuarcılığı çok önemli gördüklerini, Gaziemir'de açılacak yeni fuar alanıyla kentin turizminde sıçrama yaşanacağını söyledi. 

Açılış törenine Gambiya Turizm Bakanı Benjamin Adam Roberts, partner il Adıyaman'ın valisi Mahmut Demirtaş, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, THY Pazarlama ve Yurtiçi Başkanı Halil İbrahim Polat, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel de katıldı. 

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından standlarda inceleme yapan Vali Topark ve belediye başkanı Kocaoğlu, partner katılımcılar İtalya ve Adıyaman'ın standlarım ziyaret etti. Toprak ve Köcaoğlu, Adıyaman standında yöresel kıyafetleri giyerek ikram edilen çiğ köfte ve kahveden tattı. 


İstanbul İstiklal