Türk inşaat firmaları Körfez’den vazgeçmedi!

Türk inşaat firmaları Körfez’den vazgeçmedi!Dubai Cityscape Global 2017 Fuarı'na katılan Türk inşaat stantları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de katılımıyla yoğun ilgi gördü. Şirketler şimdi gelen ön talebi satışa çevirmek için harekete geçti.


Dubai Cityscape Global 2017 Fuarı'nda Türk inşaat firmaları stant açtı. Fuar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımının da etkisiyle yoğun ilgi gördü.


Bireysel katılımcılar arasında Türk projelerinin öne çıktığı fuarda katılımcılar, en çok İstanbul, Trabzon ve Bursa şehirlerinden bahsetti. Pek çoğu yaz aylarını Bursa ve Trabzon'da geçirdiklerini, gayrimenkul yatırımlarını ise İstanbul'da yaptıklarını söyledi.


Dhannani Grup yöneticilerinden Mohammed Al Dhannani Türkiye'nin geleceğin ülkelerinden olduğunu ifade etti. Dhannani, "Yatırım fırsatı oluştuğunda İstanbul ve Trabzon'da seçeneklerimizi ele almak istiyoruz. Ben ve akrabalarım genelde yaz aylarını Trabzon'da geçirmeye çalışıyoruz. Çünkü burada yaz ayları çok zor" şeklinde konuştu.Türk inşaat firmaları Körfez’den vazgeçmedi!


İHTİŞAM GERİ DÖNDÜ

Dubai Emirliği, ekonomisinde yaşadığı durgunluk nedeniyle lüks ve ihtişamlı projelerine ara vermişti. Petrol zengini emirliğin gayrimenkulde eski parlak günlerini tekrar yakalama gayreti Cityscape Global Dubai Fuarı'nda tekrar kendini hissettirdi. Pek çok proje 'su' konseptiyle dikkat çekti. Kanal, göl, gölet gibi su odaklı projeler hayata geçiren Dubaili gayrimenkul geliştiriciler, bu merkezlerin etrafına ise rezidans, alışveriş merkezi ve ticaret alanları konumlandırıyor. Nakheel Grubu'nun hayata geçirdiği ve Deira Central'dan Dubai Hükümeti öncülüğünde yapılan Dubai South'a kadar birçok yeni yaşam alanını 'yapay' kanal ve göle nazır kuruyor.


TEK DAİREYE 27.7 MİLYON DOLAR

Bu yıl Dubai'de bulunan konut projelerine sıcak satış izni verilmesi emirliğin konut satış rekorunu beraberinde getirdi. Dubai merkezli gayrimenkul geliştirme şirketi Omniyat Group, One Palm projesinde yer alan 2 bin 738 metrekarelik penthouse daireyi 102 milyon dirheme (27.7 milyon dolar) sattığını açıkladı. Omniyat Group CEO'su Mahdi Amjad, bu satışla daha önce 60 milyon dirhem olan 'Emirliğin en değerli dairesi' rekorunun kırıldığını ifade etti.
Türk inşaat firmaları Körfez’den vazgeçmedi!


ŞEHİR İÇİNDE ŞEHİR

Dubaili geliştiriciler arasında bir başka trend ise şehir kurmak. Barselona caddelerinden Fransız Rivierası'na kadar örnek alınarak yapılan projeler yüzlerce rezidans, ofis birimi ile alışveriş merkezleri, okul, hastane, eğlence merkezi gibi tüm birimleri bir araya topluyor. Bu nedenle İstanbul projelerine yatırım fırsatları değerlendiriliyor. Dubai South projesi Paris'ten büyük olarak değerlendiriliyor. Azizi Grubu'nun Riviera projesinden Artar Grup'un Mada Residences'ına ve Aşçıoğlu'nun da ortaklarından olduğu Deyaar'ın Midtown projesine kadar pek çok çalışma, tek ve uzun bir blok olarak yükselmek yerine şehir içinde şehir kurmayı seçmiş.


DENİZDE YÜZEN ŞEHİR YAPTILAR

İtalya'nın ünlü şehri Venedik'in bir kopyası Dubai'de yapılacak. 680 milyon dolara mal olacak ve 2020'de tamamlanacak projenin en önemli özelliği Dubai kıyılarından yaklaşık 4 kilometre açıkta tamamen 'yüzer' vaziyette olması. Projede, 12 yüzer adacık, 180'i denizaltında olmak üzere 414 konaklama kabini, 12 restoran, SPA alanı ve gondollar bulunacak. Dünyanın ilk 5 yıldızlı yüzen şehri unvanını da alacak projeye günlük 3 bin ziyaretçi taşınacak. Kleindienst firmasının yapacağı projeye 2018'de başlanacak.
Sabah