24 / 05 / 2022

Türk müteahhitler Atlanta'daki inşaat sektöründe etkin!

Türk müteahhitler Atlanta'daki inşaat sektöründe etkin!

AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, "Atlanta’daki Türk- Amerikan Ticaret Odası ile yapılan anlaşma sayesinde ise orada yükselen inşaat sektörü için adımlar atılacak. Türk müteahhitler Atlanta'daki inşaat sektöründe etkin." dedi.Aydın iş dünyası, New York’ta yapacağı ihracat çalışmaları için ücretsiz desteklenecek. Aydın Ticaret Odası (AYTO) ile New York Ticaret Odası arasında yapılan ‘Kardeş Oda’ protokolünün ardından AYTO ‘vize, havaalanı transferi, tercümanlık hizmeti’ gibi pek çok kalemde üyelerine ücretsiz hizmetler sunacak. New York Ticaret Odası, Manhattan Ticaret Odası, Atlanta Türk Amerikan Ticaret Odası ve Miami Latin Ticaret Odaları ile protokol imzalayan Aydın, özellikle gıda, doğal taş ve maden ile inşaat sektöründe önemli ticari ilişkiler geliştirmeyi hedefliyor. 


AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, “İhracatta hem ülkemiz hem de Aydın düşüş yaşıyor. En temel hedefimiz üyelerimizin sıkıntılarını azaltmak. İhracatta düşüşün önüne geçmek için her ay üyelerimizin sektörleri doğrultusunda bir yeni hedef pazar raporu yayınlıyoruz. Geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai için bir rapor sunduk” dedi. AYTO’nun 5 yıldızlı oda olmak için son bir yıldır New York Ticaret Odası ile kardeş oda görüşmeleriyürüttüğünü de anlatan Ülken, “Akredite oda olmak için yurtdışından partneriniz olmalı. Biz de en iyisini bulduk. Amerika bizim için çok önemli bir pazar. Ayrıca Amerika’da 500 bin Türk yaşıyor. Bunların 120 bine yakını New York ve çevresinde. Orada ilk etapta bisiklet kiralayan Türklerin şimdi araç kiralama filoları var. Ticareti çok ilerletmişler. Bizim de ortak iş yapabileceğimiz insanlar” diye konuştu. Amerika’da şirket açma ve kapatmanın düşük maliyetli olduğunu da kaydeden Başkan Ülken, “Biz orada şirket açarak da buradan mallarımızı satabiliriz. Amerikan şirketleri ihracatta akreditif açmıyor, sözleşme yapmıyor. Bu da gözümüzü korkutuyor. Ama orada şirket açarsak, paramızı alamamamız gibi bir ihtimal yok. İcra süreçleri bile çok kısa sürüyor. Amerika, bu konuda iş dünyasına garanti ve güven veriyor” şeklinde konuştu. 


Ücretsiz verecekleri hizmetin kaynağını da anlatan Ülken, “Her üyemize yılda bir kez 1000 dolar yurtdışı fuar standı desteği sağlıyoruz. Yurt içinde de 1000 lira veriyoruz. Çoğu zaman bu fuar destekleri kullanılmıyor. Bizim üyelerimize Amerika’da vereceğimiz desteğin tutarı fuar teşviki rakamını bulmuyor” dedi. 


Türkler Atlanta’da yap-sat yapıyor 


Yaptıkları diğer protokollere de değinen Ülken, şunları kaydetti: “New York’a ve dolayısıyla Manhattan’a gıda ihraç edebiliriz. Damak tatları bizden çok uzak değil. Marmelat, reçel, kuru incir satabiliriz. Zeytinyağı büyük ilgi görür, organik ürünlere talep var. Kaliforniya bizimle aynı paralelde onlara da benzer gıda ürünleri satabiliriz. Atlanta’da Türkler inşaat sektöründe öne çıkmış. Yapsat yapıyorlar. Aydın inşaat sektörünün de orada yapabileceği işler var. Miami de doğal taş ve madencilik sektöründe önemli bir merkez. Hali hazırda bizim taşlarımız orada satılıyor. Aydın’ın Çine ilçesi madencilik sektöründe bu sayede gelişebilir. Buralarda ikili görüşmeler yapacağız.”


Üç önemli sektörü büyütecek


Gıda: New York ve Manhattan Ticaret Odaları ile yapılan anlaşmada gıda sektörüne avantajlar sağlanacak. Bu bölge ile Türklerin damak tatları aynı. Hedef, kuru incir, marmelat, reçel ve organik zeytinyağı satışı gerçekleştirmek.


Doğal taş: Miami’deki Latin Ticaret Odası ile yapılan anlaşma ile Aydın'ın Çine ilçesindeki madencilere iş fırsatı doğacak. Doğal taş sektöründe önemli bir merkez olan Miami'de hali hazırda Türkiye taşlarına ilgi büyük.


İnşaat: Atlanta’daki Türk- Amerikan Ticaret Odası ile yapılan anlaşma sayesinde ise orada yükselen inşaat sektörü için adımlar atılacak. Türk müteahhitler Atlanta'daki inşaat sektöründe etkin. Aydınlı iş adamlarının da bu sektörde çalışmalar yapılabileceği öngörülüyor.


İste ABD için ücretsiz sağlanacak hizmetler


-ABD vizesi kolaylığı 

- Amerika’nın bütün noktalarından havaalanı transferleri 

- Amerika’da şirket açma, yatırım yapma, vergi ve mevzuat danışmanlığı 

- AYTO üyelerinin sektörleri ile ilgili raporlama 

- AYTO üyelerinin sektörlerine göre Amerika’daki meslektaşları ile ilgili ikili görüşmeler 

-İthalat yapmak isteyen Amerikan şirketleri ile randevuların ve iş görüşmelerinin sağlanması 

- Amerika genelinde tüm tercümanlık hizmetleri


Dünya