Türk müteahhitler Irak'ı yeniden inşa ediyor!

Türk müteahhitler Irak'ı yeniden inşa ediyor!Irak, Körfez Savaşı'nda aldığı yaraları Türk müteahhitlerinin de katkısıyla sarıyor. Türk müteahhitlik firmaları 2003 yılından bugüne kadar 900'e yakın projeyi üstlendi.


 

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) verilerine göre, Türk müteahhitler Irak'ta konuttan askeri tesislere, yol, köprü, baraj gibi altyapı ihtiyaçlarından okul, hastane gibi sosyal tesislere kadar pek çok proje üstlendi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türk firmalarınca, Irak'ta 2. Körfez Savaşı'nın başladığı 2003 yılından şimdiye kadar 22 milyar dolar değerinde 900'e yakın proje alındı.

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Öz, savaşın ardından Irak'ta yeni bir dönemin başladığını belirtti.

Türk firmaları savaş sonrası dönemde 2007'ye kadar ülkenin ihtiyaçlarının yüzde 90'lık kısmını karşıladı. Tevfik Öz, 2007'den sonra taahhüt anlamında ciddi projelerin başladığını ve Türk müteahhitlerinin ülkede konut, elektrik santrali, askeri tesis, yol, köprü, baraj, alışveriş merkezi, stadyum, okul, hastane gibi projelere imza attıklarını belirtti.

"İki ülke ilişkileri yeniden ısınıyor"

Öz, bu ülkede proje üstlenen Türk iş insanlarının yaklaşık 4 milyar dolar civarındaki alacağının 2,5 milyar dolarlık kısmının kaldığını dile getirerek, şu şekilde konuştu:

"2017'nin başından bu yana Irak'taki gelişmeler, ülkedeki yeniden yapılanma ve yeni siyasi oluşumlarla belirlenen hedefler çerçevesinde Türkiye ile samimi ilişkilere girilmiş durumda. Türk hükümeti de bu alanda çok samimi ve yardımsever nitelikte bir ilişki içine girmiştir. İki ülke arasında 3-4 yıldır soğuyan ilişkiler tekrar ısınmaya başlamış ve Türk iş insanlarına yeni kapıların açılmasını sağlayacak temel bir çalışma ortamı yaratılmıştır."

Irak piyasasından Türk yatırımcılara yönelik taleplerin sürdüğünü belirten Öz, bu doğrultuda Türk iş insanlarının ülkede projeler oluşturarak Irak hükümetine ve halkına hizmet sunacağını açıkladı.

Öz, Irak'ın yeniden yapılandırılması için Türkiye'nin sağlayacağı belirtilen 5 milyar dolarlık desteğe değinirken de bunun hem Irak hükümeti ve halkına hem de Türk iş insanlarına faydalı olacağını söyledi.

Irak'ın Türk iş insanları için çok önemli bir pazar olduğuna belirten Öz, "Hükümetimiz ile birlikte Irak pazarının daha büyük potansiyellerle kazanılması ve işlerin ilerletilmesi için her zaman iş birliği içinde olacağız" diye konuştu.

Irak'ın yeniden inşası için 100 milyar dolara ihtiyaç var

Kuveyt'te geçen ay yapılan "Irak'ın Yeniden İnşası Konferansı"nda, bu ülkenin toplam borcunun 123 milyar dolara ulaştığı dile getirilmiş. Konferasta verilen bilgiye göre, ülkenin yeniden inşası için 100 milyar dolara ihtiyaç var. Konferansa katılan ülkeler tarafından Irak için 30 milyar dolarlık bir katkı taahhüdünde bulunuldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye'nin Irak'a 5 milyar dolar kredi vereceğini söyledi. Irak ekonomisindeki kötü gidişin ana sebepleri olarak, savaşın yanı sıra geçmişte uygulanan ambargolar, siyasi belirsizlikler, terör örgütü DEAŞ ve petrol fiyatlarının düşük seyretmesi belirtildi.