15 / 08 / 2022

Türk müteahhitler üçüncü pazarlara yöneliyor!

Türk müteahhitler üçüncü pazarlara yöneliyor!

Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Johannes Wimmer, Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmalarının üçüncü pazarlarda ortaklık bağlamında Afrika, Orta Asya, Orta Doğu'da iyi iş birlikleri yapabileceklerine dikkat çekti. TMB Başkanı Erdal Eren de Türk müteahhitlerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.Avusturya'nın  Ankara  Büyükelçisi Johannes Wimmer, Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmalarının iş birliği yapabileceklerine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. , "Eminim ki iki ülkenin iş birliği bu bölgelerde daha görünür olmalarını sağlayacak. Kısa zamanda iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum." dedi. Anadolu Ajansı'nda Yunus Türk'ün haberine göre; Johannes Wimmer, Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmalarının çok uzun süredir beraber çalıştıklarına ve üçüncü pazarlarda bunun güzel örneklerini görebildiklerine vurgu yaptı. 

Wimmer, "Bu yıl yeni olan şu ki ihracat bankalarımız yani Avusturya'nın resmi ihracat destek kuruluşu Oesterreichische Kontrollbank AG (OeKB) ve Türk Eximbank arasında üçüncü pazarlarda iş birliği fırsatlarını desteklemek için yeni bir anlaşma var. Bu nedenle, bu anlaşmanın üçüncü pazarlarda işbirliği fırsatlarını güçlendireceğini ve onlara bir destek vereceğini umuyoruz" açıklamasında bulundu. 

Türk müteahhitler üçüncü pazarlara yöneliyor!

Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmaları güçlerini birleştirirlerse daha çok iyi projelerin ve iş birliklerinin hayata geçirileceğinin altını çizen Wimmer, şu anda özellikle üçüncü pazarlarda çok rekabetin olduğunu belirtti.

Türkiye'nin bölgesel bir merkez olduğuna da dikkat çeken Wimmer, "Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmalarının üçüncü pazarlarda ortaklık bağlamında Afrika, Orta Asya, Orta Doğu'da iyi iş birlikleri çıkarabileceğini düşünüyorum. Eminim ki, iki ülkenin işbirliği bu bölgelerde daha görünür olmalarını sağlayacak. Kısa zamanda iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Türk müteahhitler üçüncü pazarlara yöneliyor!

"Sri Lanka'da, Endonezya'da, Bangladeş'te, Filipinler'de yapılacak çok büyük projeler var"

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de Avusturyalı ve Türk firmaların bir araya gelip Türkiye ve dünyada üçüncü ülkelerde nasıl bir iş birliği oluşturabileceklerini değerlendirdiklerini dile getirdi. Eren, Avusturyalı firmalarının teknoloji ve özellikle su ile ilgilenmiş firmalarının uzun senelerdir Türkiye'de olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bizim yaptığımız birçok barajın, birçok hidroelektrik santralin, elektromekaniklerini Avusturyalı ortaklarımızla beraber yaptık. Finansman da geldi. Avusturya Eximbankı ile , Türk Eximbankının iş birliğinin oluşması bize daha rahat geliyor. Bazı ülkelerle de Eximbankımız şimdi anlaşmaları imzaladı. Üçüncü ülkelerde finansman imkanları yaratacak diye konuşuyoruz." 

Türk müteahhitler üçüncü pazarlara yöneliyor!

Avusturya ile yol almanın daha hızlı gelişeceğinin altını çizen Eren, "Pandeminin etkisi biraz geçmeye başlayınca artık yabancı ülkelerden hem Türkiye'ye ziyaretler başladı. Türkiye'ye resmi heyet olarak gelen bakanlar. Müteahhitler Birliği'ni ziyaret edip ülkelerindeki büyük projeler için bizlerin oraya gitmemizi, işte ve imkan varsa finansman da götürmemizi istiyorlar" diye konuştu. 

Eren, Sri Lanka'da, Endonezya'da, Bangladeş'te, Filipinler'de yapılacak çok büyük projelerin bulunduğuna vurgu yaparak, şu açıklamalarda bulundu:

"Buralar ağırlıklı Çin'in hegemonyasında olan ülkelerdi. Çünkü Çin buralara büyük kredi imkanlarıyla gidiyor. Oradaki inşaatları alıp hatta oradaki bazı liman havaalanı gibi projeleri de kendi ülkesinin ticari açılımı için bir politik genişleme aracı olarak kullanıyordu. Bizim Türk Eximbankımızın kapasitesiyle Çin'le gerek Afrika'da, gerek Uzak Doğu'da bu anlamda rekabet etmemiz zorlaşmaya başlamıştı. Çünkü o finansman desteğini biz götüremiyorduk.

Bu ülkelerden gelenlerin hepsi şimdi 'Tamam Çin parayla geldi biz de işlerimizi onlara vermek zorunda kaldık. Ama yaptıkları işlerden hiç memnun değiliz. Gerek iş programına uyumları gerek işlerin zamanında bitirilmesi gerekse de kalite açısından biz imkan varsa Türk müteahhitlerinin gelip bizim işlerimizi yapmasını istiyoruz' diyorlar." 

Türk müteahhitler üçüncü pazarlara yöneliyor!

Türk Eximbank'ın bazı ülkelerin Eximbank'larıyla anlaşmalar imzalamaya başladığını dile getiren Eren, "Avusturya Eximbank'ı da bunlardan bir tanesi. Türk müteahhitlerinin rekabetçi gücüyle beraber, Avusturya'dan teknoloji ve özellikle finansman desteği alarak üçüncü ülkelerdeki büyük projeleri değerlendiriyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

"Avrupa'nın bütün altyapısının yenilenmeye ihtiyacı var"

Eren, "Avrupa'nın bütün altyapısı yaşlandı, yenilenmeye ihtiyacı var. Şimdiye kadar hep Afrika, hep Orta Doğu konuşurken biz artık 'Avrupa'nın altyapısının yenilenmesinde de rol alabilir miyiz' diye konuşmaya başladık. Bu konuda da çalışmalar yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Pandemiye ilişkin yasaklamalar, seyahat sınırlamaları kalktığında daha aktif bir atılımla Avrupa'da ki işler için de çalışmalar sürdüreceklerini belirten Eren, "Avrupa'da da çünkü açılma yapmak lazım. Çünkü Avrupa Avrupalı firmaların da bizimle rekabet edebileceklerini sanmıyorum açıkçası. Eğer önümüzü Avrupa Birliği yasakları veya politik bazı engellerle önümüzü tıkamazlarsa. çünkü Doğu Avrupa'yla girdik. Bulgaristan'da, Romanya'da, Arnavutluk'ta, Kosova'da, buralarda birçok iş yapıyoruz. Fakat Batı Avrupa henüz bize biraz daha soğuk davranıyor bu anlamda. Çünkü kendi firmaları bizimle rekabet edemeyecek, işleri biz alacağız diye endişeleniyorlar.Fakat sonuçta kendi ülkelerinde yapılacak işleri daha ekonomik yapacaklarsa bizlere kapıyı açacaklar" şeklinde konuştu.

Türk müteahhitler üçüncü pazarlara yöneliyor!

Eren, üçüncü ülkelerde Kovid-19 pandemisinin bitişinin ardından bekleyen yaklaşık 40-50 trilyon dolarlık projenin bulunduğuna dikkat çekerek, "Bu dünyada şu anda yapım bekleyen projelerin tahmini tutarıdır. Bunun içinden bir pay almak çabasındayız biz de. Payımızı büyütmek çabasındayız. Şimdiye kadar otuz milyar dolarlık yıllık hacimlere çıkmıştık. Fakat salgın nedeniyle geçen sene 15 milyar dolarlara kadar düştük. Bu sene eylül ayı itibariyle 17,8 milyar dolara çıktık.Hedefimiz yıl sonuna kadar yirmi milyar doları yakalamak" açıklamasında bulundu. 

Türk müteahhitler üçüncü pazarlara yöneliyor!

Türk müteahhitleri olarak orta vadede senede 50 milyar dolarlık yurt dışında iş almak istediklerinin de altını çizen Eren, "Türk Eximbank'la Avusturya Eximbank'ının birleşerek bize oluşturacakları finansman desteğiyle üçüncü ülkelerde Afrika'da, Uzak Doğu'daki ülkelerindeki büyük projeleri hayata geçirmeyi istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Türk ve Avusturyalı müteahhitler İstanbul'da bir araya geldi!

Türk müteahhitler için ABD fırsatı!

Türk müteahhitler yurt dışında 17.8 milyar dolarlık proje üstlendi!