30 / 05 / 2023

Türk müteahhitler yurtdışında 10 binden fazla proje üstlendi!

Türk müteahhitler yurtdışında 10 binden fazla proje üstlendi!

Türk müteahhitler koronavirüs salgınına rağmen yurtdışında projeleri üstlenmeye devam ediyor. Sektör ilk çeyrekte 3,1 milyar dolarlık 52 projeyi hayata geçirdi. Pandemi sebebiyle dünyada kapanmalar yaşanırken, hemen her sektörde işler durma noktasına geldi. Ekonomist Dergisi'nden Levent Dökmen'in haberine göre; yurtdışı projelerde de aksamalar ve kayıpların meydana geldiği bu dönemde Türk müteahhitlerden güzel haberler geliyor. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, sektör bu yılın ilk çeyreğinde yurtdışında 3,1 milyar dolar tutarında 52 proje üstlendi. Bu yıl proje alınan ülkeler sıralamasından 669 milyon dolarla Kazakistan başı çekti. Onu 486,6 milyon dolarla Azerbaycan, 405 milyon dolarla Ukrayna izliyor. Geçtiğimiz yıllarda en çok proje alınan ülke sıralamasının lideri Rusya, bu yılın ilk çeyreğinde 367 milyon dolarla dördüncü sıraya düştü.

PROJE SAYISI 10 BİNİ AŞTI

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, 2020'nin ilk çeyreğinde yurtdışında 2 milyar dolarlık 50 proje üstlenen Türk müteahhitlerin bu yıl aynı dönemde yurtdışında 3,1 milyar dolarlık 52 proje üstlendiğini belirtiyor. Böylece yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde bugüne kadar üstlenilen toplam proje tutarı 424,5 milyar dolara ve proje sayısı da 10 bin 725'e yükseldi. Türk müteahhitlerinin bu yıla katma değeri daha yüksek işlerle başladığını belirten Eren, "Geçen yıl ilk üç ayda projelerde 41,7 milyon dolar olan ortalama bedel, bu yılın aynı döneminde 59,7 milyon dolara yükseldi. Katma değeri daha yüksek projeler için sektörün büyük bölümünde inovatif çalışmalarla faaliyetlere adaptasyon büyük önem taşıyor" diye konuşuyor. Eren, önümüzdeki dönemde Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde 5,4 trilyon dolar büyüklüğünde yeni projenin hayata geçirilmesi beklentisinin sektörün güçlü olduğu bu coğrafyada izlenecek hassas ve proaktif yaklaşımları daha da önemli hale getirdiğini vurguluyor. Geçen dönemde hızla artan ancak kısa sürede yeniden düşüşe geçen petrol fiyatlarındaki gelişmeler de petrol üreticisi ve ihracatçısı bölge ülkelerinde güçlü olan Türk müteahhitlere potansiyel yaratacak.

Türk müteahhitler yurtdışında 10 binden fazla proje üstlendi!

HEDEF 50 MİLYAR DOLAR

Türk müteahhitlik sektörü, pandemi etkisindeki 2020 yılında yurtdışında toplam 15,1 milyar dolar tutarında yeni proje üstlenmişti. Sektörün 2012-2013 döneminde 31 milyar dolara ulaşan yıllık proje tutarı 2016'da 15 milyar dolara kadar gerilemişti. Bu rakam, küresel pazardaki zorluklara rağmen 20182019 döneminde yeniden 20-23 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Dünya ekonomisinde büyümeye dönüş öngörüleri çerçevesinde inşaat sektörünün normalleşme sürecinde hayata geçirilecek kalkınma planları ve gerçekleştirilecek büyük altyapı projelerinde önemli rol oynayabileceği belirtiliyor. 

Türk müteahhitler yurtdışında 10 binden fazla proje üstlendi!

Yurtdışı müteahhitlikte hedef büyüten sektör, Avrasya ve Orta Doğu'da aktif olunan geleneksel pazarların yanı sıra başta Sahra-altı Afrika olmak üzere Afrika, Uzak Doğu ve Latin Amerika ülkelerini yakından takip ediyor. Türk müteahhitlerin yurtdışına açıldığı ilk pazar olan ancak ülkede yaşanan karışıklıklar nedeniyle birçok projenin yarım kaldığı Libya ile müteahhitlik hizmetleri özelindeki ilişkiler salgından önce yeni bir ivme kazandı. Sektörün geçmişten gelen sorunlarının çözümü ve güvenliğin sağlanmasıyla ülkede gerçekleştirilecek yeniden inşa sürecinde Türk müteahhitlerin yer alması için çalışmalar yürütülüyor.

YENİ PROJELER GELİYOR

Yurtdışı projeleriyle buradaki varlığını daha da büyütmeyi hedefleyen Mesa, Rusya, Polonya ve Özbekistan'da projeler yürütüyor. Bu yıl Rusya'da iki taahhüt projesine daha başlanması hedefleniyor. Mesa Mesken Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mert Boysanoğlu, Rusya, Özbekistan ve Polonya'da yürüttükleri projelerine ek olarak Rusya, Özbekistan, Irak, Almanya, Endonezya, Sırbistan ve ABD'de çeşitli projeleri takip ettiklerini söylüyor. Rusya'da ayrıca Krasnodar, St. Petersburg, ve Soçi'de takip ettikleri projeler bulunduğuna dikkat çeken Boysanoğlu, "Özbekistan Taşkent'te iki farklı projeyi ve
Endonezya'da Borneo Adası'nda bir projeyi, ABD'de Kaliforniya'da, Almanya'da Baumholder'da ve Sırbistan'da Belgrad'da farklı projeleri takip ediyoruz" diye konuştu. 

Yurtdışı işlerine 28 yıl önce Rusya'da başlayan Ant Yapı, Rusya'nın çeşitli kentlerinde ve Moskova'da; Avrupa'nın en yüksek binası unvanını alan OKO Towers, Soçi Olimpiyat Köyü ve Domodedovo Havaalanı Terminal 2 binası, Tolmaçevo Havaalanı gibi önemli projeler gerçekleştirdi. IQ Quarter Moskova Terminal Binası, Bvlgari Otel, Capital Towers, Capital Hill'i projelerine imza atan şirket, Rusya'da inşa ettiği üçüncü havalimanı projesi olan Mirny Havaalanı'nın inşasına başladı.

Türk müteahhitler yurtdışında 10 binden fazla proje üstlendi!

KREDİ MEKTUBU SORUNU VAR

Polat Holding CEO'su Kaan Yücel, Polat olarak yurtiçi ve yurtdışında gayrimenkul yatırımlarına devam edeceklerini belirtiyor. 

Türkiye'de elde ettikleri bilgi birikimi ve tecrübeyi yurtdışındaki projelerinde kullandıklarını söyleyen Yücel, Macaristan ile birlikte bazı Balkan ve Kuzey Avrupa'da da proje araştırmaları yaptıklarını, Polat olarak Türkiye'yi yurtdışında temsil etmeye ve ülkemize döviz getirmeye odaklandıklarını vurguluyor.

Akman Holding ve SAMM Developments Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, yurt dışında İran, Çin ve Kanada'da inşaat çalışmaları yaptıklarının altını çiziyor.Akman, "Akman Holding olarak yenilikçi yüzümüzle teknolojiyle dirsek teması kurarak Kanada'da akıllı ve çevreci projeler geliştireceğiz" diyor.

Yurtdışı işlerde sektörün en önemli sorunlarından biri de kredi mektubu bulma sorunu oluyor. Yurtdışı müteahhitlik işlerinde Türkiye'nin Türk şirketlerinin daha başarılı işlere imza atabileceğine dikkat çekilirken, yurtdışında projelere verilecek mektuplara garantör banka bulma sorununun çözülmesi halinde Türk müteahhitlerin daha çok iş alabileceklerine vurgu yapılıyor. Devlet garantili mektupların sektörün işini kolaylaştıracağına da işaret ediliyor.

Türk müteahhitlerden yurtdışı atağı!
Geri Dön