Türk müteahhitlerden Bağdat'a çıkarma!

Türk müteahhitlerden Bağdat'a çıkarma! Türk müteahhitlerden Bağdat'a çıkarma!

Türkiye Müteahhitler Birliği, Irak’a bir müteahhitlik heyeti ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette Türkiye ile Irak kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren “Irak’ın Yeniden İmarı için Türkiye-Irak İnşaat Forumu” gerçekleştirdi.

Türkiye Müteahhitler Birliği, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından başkanlığında ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Irak’a bir müteahhitlik heyeti ziyareti düzenlendi. Ziyaret kapsamında Türkiye ile Irak kamu ve özel sektör temsilcileriyle buluşan “Irak’ın Yeniden İmarı için Türkiye-Irak İnşaat Forumu” gerçekleşti.

Bağdat’ta açılışına Irak Ticaret Bakanı Mohammed Al-Ani’nin yaptığı forum kapsamında, Türk inşaat sektörünün önde gelen firmaları olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Irak Müteahhitler Federasyonu (ICF) ile önemli bir işbirliği mutabakat zaptınaı imzaladı. TMB ve ICF üyesi firmaların işbirliğini daha ileriye taşıyacak mutabakat zaptı, TMB Başkanı Mithat Yenigün ve Irak Müteahhitler Federasyonu Başkanı Ali F. Sanafee tarafından imza attı. Irak Ticaret Bakanı Mohammed Al-Ani, “Irak’ta güvenlik tesis edildi. Ülkemizin yeniden imarı için Türk müteahhitlerini ve firmalarını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Irak’ta olumlu bir dönemin başlangıcının sinyallerini görmekten büyük mutlu olduklarını söyleyen TMB Başkanı Mithat Yenigün, “Önümüzdeki dönem devreye girecek olan barış ekonomisinin de gerek ülke gerek bölge kalkınması açısından önemli iş fırsatları yaratacağına inanıyoruz” dedi. Yenigün, “Türkiye Müteahhitler Birliği olarak, kardeş ülke Irak’a tarihi ve kültürel bağlarımızın yanı sıra önümüzdeki dönemin yakın işbirliği ortağı gözüyle bakıyoruz. İmzaladığımız mutabakat zaptının, sektörümüzde iki ülke arasındaki mevcut ortaklığa güçlü bir ivme kazandıracağına inanıyoruz” dedi.

Mithat Yenigün şu açıklamalarda bulundu:
“Irak, bugüne kadar 25,7 milyar ABD Doları tutarında proje ile müteahhitlerimizin Ortadoğu’da birinci, dünya genelinde dördüncü sırada en fazla iş üstlendiği ülkedir. Yakın coğrafyamızda barış ve istikrar ortamının yeniden sağlanması bu toprakların insanları olarak hepimizin en büyük arzusudur. Irak’ın yeniden imarı ve ülkede yaşam kalitesinin yükseltilmesi çalışmalarında, geçmişten gelen güç birliğimiz ve ortak çalışma deneyimimiz bizlere çok çeşitli imkânlar sunmaktadır. Yeni dönemde Irak’ta hayata geçirilecek projelerde Türk müteahhitleri olarak daha etkin rol üstlenmemizi sağlayacak zeminin hazırlanacağına güvenimiz tamdır. Irak’ın firmalarımızın geçmişten gelen sorunlarına da kısa sürede çözüm bulmak için gerekli adımları atacağına inanıyoruz.”

Mithat Yenigün başkanlığındaki Türkiye Müteahhitler Birliği Heyeti, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından da kabul edilecek.