Türkiye Maarif Vakfı, Kuzey Makedonya'da 10 bin metrekarelik okul alanı satın aldı!

Türkiye Maarif Vakfı, Kuzey Makedonya'da 10 bin metrekarelik okul alanı satın aldı!Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ile Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki FON Üniversitesi arasında üniversite kampüsünün 10 bin metrekarelik kısmının Türkiye Maarif Vakfı tarafından satın alınması için anlaşma imzalandı.


Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ile Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki FON Üniversitesi arasında üniversite kampüsünün 10 bin metrekarelik kısmının TMV tarafından satın alınması için anlaşma imzalandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, FON Üniversitesinin kampüsünde yapılan imza törenine TMV Mütevelli Heyeti Üyesi Selim Cerrah'ın başkanlığındaki heyet, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TMV Kuzey Makedonya Koordinatörü Mustafa Dillioğlu, FON Üniversitesi sahibi Fiat Canoski, Halkbank Üsküp İcra Kurulu Başkanı Bilal Sucubaşı katılım gösterdi.

Cerrah, gazetecilere yaptığı açıklamada, FON Üniversitesi ile yaptıkları iş birliğiyle ilkokuldan liseye kadar yaklaşık olarak 1000 öğrenciye eğitim verecekleri bir kampüs satın aldıklarını belirtti.

TMV'nin Balkanlar'da Kosova'dan sonra Kuzey Makedonya'da faaliyetlerine başladığını hatırlatan Cerrah, "Şimdi burada yürütmüş olduğumuz bu eğitim faaliyetlerini çok daha güçlü ve çok daha nezih bir ortamda devam ettireceğiz inşallah." diye konuştu.

Türkiye Maarif Vakfı, Kuzey Makedonya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine bir ufuk çizdiğini dile getiren Cerrah, çizilen ufkun en önemli ayaklarından birinin Balkanlar olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle Üsküp şehrini zikrettiğini belirtti.

FON Üniversitesi sahibi Canoski de birkaç ay süren görüşmeler neticesinde 10 bin metrekarelik alanın satılması konusunda anlaştıklarını söyledi.

TMV'nin ülkede okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeyinde eğitim verdiğini dile getiren Canoski, Üsküp bölgesinde üniversiteleriyle TMV okullarının bir bütün oluşturacağını söyledi.

İki kurum arasında mükemmel iş birliği olacağına olan inancını belirten Canoski, "Kuzey Makedonya daha kaliteli bir ilköğretim ve lise kazanıyor. Bu ülkemiz için bir katma değerdir. Böyle kurumlar profesyoneldir. Okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeyinde çocukların kalitesi ve kontrolü için çalışıyorlar. Yani Kuzey Makedonya çok şey kazanıyor." dedi.

Makedonya Avrupa Üniversitesi olarak 2003 yılında kurulan üniversite, 2006 yılından bu yana FON Üniversitesi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

 

Limak'ın Diamond of Skopje projesinin ilk etabı tamamlandı!