Türkiye Maarif Vakfı, Tanzanya'da 260 öğrenci kapasiteli okul açtı! 

Türkiye Maarif Vakfı, Tanzanya'da 260 öğrenci kapasiteli okul açtı! 

Türkiye Maarif Vakfı, Tanzanya'nın kuzeyinde bulunan Arusha eyaletinde yeni okul açtı. 260 öğrenci kapasitesi olan okulda, anaokulu, ilkokul ve ortaokul bulunuyor...Afrika'da 144 okulu ve 17 yurdu olan Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Tanzanya'da ülkenin kuzeyindeki Arusha eyaletinde yeni bir okul açtı. TMV'nin, Tanzanya'da 30 dönüm arazi içerisinde anaokulu, ilkokulu ve ortaokulu bulunan 260 öğrenci kapasiteli okulun açılışını yaptığı törene, Türkiye ve Tanzanya'dan da çok sayıda yetkili gitti.

Türkiye Maarif Vakfı, Tanzanya da 260 öğrenci kapasiteli okul açtı! 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Tanzanya'da parlamento üyesi olan ve 15 yıl Adalet, Aile, Gençlik, Çocuk ve Kalkınma Bakanı olarak görev yapan eğitimci Mary Nagu, TMV'ye ülkede daha fazla okul ve yurt açma çağrısı yatpı ve şu şekilde konuştu:

"Ben inanıyorum ki TMV'nin Arusha'daki okulu, Tanzanya'nın en iyi okulu olacak. Bu okulda çevre illerden de öğrencilerimiz var. O nedenle, TMV'den Arusha'daki bu okula yurt açmalarını ve öğretmenlere daha iyi imkanlar sunmanızı bekliyoruz. Aynı zamanda, eğitimde kullanılan teknolojiyi de geliştirmenizi bekliyoruz. Bu, Tanzanya için çok önemli. Bizim bu okulu TMV'ye devir kararımız çok doğru bir karar. İş adamları, aileler ve politikacılar el ele verelim ve bu okulu Tanzanya'nın en iyisi yapalım." 

Türkiye Maarif Vakfı, Tanzanya da 260 öğrenci kapasiteli okul açtı! 

Türkiye'nin Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu, TMV okullarının Tanzanya'nın en iyi okulları arasında gösterildiğini ve ülkede TMV okullarına büyük ilgi olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Maarif Vakfı, Tanzanya da 260 öğrenci kapasiteli okul açtı! 

Törene katılan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini belirterek, TMV'nin eğitim kalitesinin Tanzanya'ya ulaşmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TMV Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad Demirli, vakfın Afrika'daki eğitim hizmetlerini giderek artırdığını vurgulayarak, vakfın Afrika'da 24 ülkede okul açtığını, bu okullarda yetişecek öğrencilerin de Tanzanya'nın kalkınmasına katkı sunacağına dikkat çekti.