29 / 05 / 2022

Türkiye Müteahhitler Birliği Türkiye-Vietnam iş formu düzenledi!

Türkiye Müteahhitler Birliği Türkiye-Vietnam iş formu düzenledi!

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen iş forumunda, Vietnam Ulaştırma Bakanı La Tang, “Türk müteahhitlerin uluslararası ölçekte ne kadar muhteşem bir başarı öyküsü yarattıklarını çok iyi biliyoruz. TMB’yi tebrik ediyoruz” dedi.Türk Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörünün lider meslek kuruluşu Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Ankara'daki Genel Merkez Binasında bu kez Vietnam heyetini ağırladı. Bir dizi resmi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Vietnam Ulaştırma Bakanı Dinh La Tang ile beraberindeki heyet Ankara’da düzenlenen iş forumunda Türkiye Müteahhitler Birliği’nin konuğu oldu.


Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından Vietnam Büyükelçiliği ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen foruma Vietnam Ulaştırma Bakanı ile beraberindeki teknik heyetin yanı sıra Vietnam Büyükelçisi ve elçilik mensupları katıldı. Toplantıya Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi firmalar ve DEİK üyeleri yoğun ilgi gösterdi.


 “104 ülkede 7 bin 800 proje yaptık”


Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kartal Usluel açılış konuşmasında; Türk müteahhitlerin uluslararası pazara 43 yıl önce adım attıklarını, 2015 yılı Nisan ayı itibariyle faaliyet gösterdikleri ülke sayısının 104’e, gerçekleştirdikleri proje sayısının 7 bin 800’e bu projelerin toplam tutarının ise 304 milyar Dolar’a ulaştığını vurguladı. Usluel, “Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlendikleri yıllık yeni iş tutarı 25-30 milyar Dolar bandına oturdu. Dünyadaki ve bölgemizdeki tüm zorluklara rağmen, Türk müteahhitler olarak, geleceğe umutla bakmaya devam ediyoruz. 2023 yılı hedefimiz 100 milyar Dolar” diye konuştu.


 

Vietnam Ulaştırma Bakanı La Tang konuşmasında, “Türk müteahhitlerin uluslararası ölçekte ne kadar muhteşem bir başarı öyküsü yarattıklarını çok iyi biliyoruz” dedi. Tang, özellikle Türkiye Müteahhitler Birliği'ni tebrik etti.


Açılış konuşmalarının ve Vietnam'daki iş fırsatları ile Kamu Özel Ortaklığı projelerine ilişkin sunumların ardından, Vietnam heyeti ile TMB üyesi firmalar, olası işbirliklerine yönelik olarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunma fırsatı buldular.