Türkiye'de 6 yılda 1 milyon 273 bin konutun dönüşümünü başlattık!

Türkiye'de 6 yılda 1 milyon 273 bin konutun dönüşümünü başlattık! Türkiye'de 6 yılda 1 milyon 273 bin konutun dönüşümünü başlattık!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 6 yıl içerisinde tüm Türkiye'de 1 milyon 273 bin konutun dönüşümünün başlatıldığını söyledi...Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Belediyeler Birliğinin Meclis Toplantısı'nda konuşma yaptı. AK Parti'nin hizmetleriyle yerel yönetimlerin güçlü bir noktaya geldiğini anımsatan Kurum, "Tüm yerel yönetimlerimizle, siz başkanlarla büyük bir hizmet seferberliği başlattık, başarı hikayeleri yazdık." dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kurum, 11 ay önce göreve geldiğini, bugüne kadar 55 ile 129 ziyaret gerçekleştirdiğini ifade ederek, valiler ve belediye başkanlarının yanı sıra o şehrin esnafı ve vatandaşlarıyla da bir araya geldiğini söyledi. 

Sahada vatandaşlarla bir ve beraber olmaya gayret ettiğini söyleyen Bakan Kurum, "Her ne ihtiyaçları, her ne sıkıntıları varsa onların rızalarını alarak harekete geçeceğimizi dile getirdik" dedi.

"Şehirlerimizin 50 yılını 100 yılını planlayabiliriz"

Kurum, Bakanlıkla belediyelerin iş birliği içinde şehirlerin 50 yılını, 100 yılını planlaması gerektiğini söyledi.

Kurum, Türkiye'nin en büyük problemlerinden birinin çarpık kentleşme olduğuna işaret eti. Kurum, sözlerine şöyle devam etti; 

"Bununla mücadele ederken enerjimizin, vaktimizin ve paramızın büyük kısmını harcıyoruz. Bundan sonraki süreçte planlı hareket edip, şehri bir binalar topluluğu olarak değil de çevresiyle, doğasıyla, yerleşik nüfusuyla, iktisadi yapısıyla birlikte planlamak durumundayız. Artık o günü kurtaran belediye başkanlarının 'Ben kendimi bilirim ben kendi dönemimi bilirim' anlayışıyla değil, stratejik bir planlama mantığıyla yaklaşmamız gerekiyor."

"Strateji planlamasında son aşamaya geldik"

Kurum, kentlerin çevresel, mekansal strateji planlamasında son aşamaya gelindiğini de açıkladı. Kurum, tüm belediyelerin 1/100000 ölçekli planı hazırlaması ve uygulaması ile ülke çapında bir ahengin ortaya çıkacağını belirtti. 

Kurum, kentsel dönüşümün de bir başka önemli konu olduğunu söyledi, sözlerine şöyle devam etti:

"Depremler ülkemizin yadsınamaz gerçeği. Hatta artık depremleri bırakın bugün Kartal’da, Kağıthane’de ülkemizin farklı noktalarında binalar heyelan sebebiyle kaydı. Seller, heyelanlar... İklim değişiklikleri şehirlerimizi çok ciddi anlamda etkiliyor, depremin olmasına gerek kalmadan dahi binalarımızın yıkıldığını görüyoruz. Bu işin siyaseti yok. Acının yaşanmaması için, bu acılara engel olmak için vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden binaların, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde onlarla yan yana, dönüşümlerini gerçekleştirmek zorundayız."

"1 milyon 273 bin konutun dönüşümünü başlattık"

Geride bırakılan 6 yıl içerisinde tüm Türkiye'de 1 milyon 273 bin konutun dönüşümünün başlatıldığını söyleyen  Kurum, kentsel dönüşüme ilişkin sıkıntılara ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirtti. 

Kentsel dönüşümün vadedilen tarihlerde bitmesine imkan sağlayacak teknik, mali, hukuki düzenlemeleri yapacaklarını söyleyen Kurum, şu ifadeleri kullandı; 

"Yıllık 4 milyar liraya kadar yüzde 50 faiz desteği vermek suretiyle kentsel dönüşüme katkı yapıyoruz. Acil öncelikli dediğimiz 3 bin konutu her yıl dönüştürmek istiyoruz. En az 50 bin konutu aynı anda başlatacağız, tüm Türkiye'de hem tarihsel hem riskli binaların dönüşümüne ilişkin süreci belediye başkanlarımızla yapmak istiyoruz."

Bakan Kurum sosyal konut talebine ilişkin olarak da belediye başkanları ile yakın iş birliği yapacaklarını dile getirdi.

"2023'te kişi başı yeşil alan hedefimiz 15 metrekare"

Kişi başına düşen yeşil miktarının şu anda 7-8 metrekare olduğunu aktaran Kurum, "2023 hedef iki kat 15 metrekare seviyelerine çıkarmak. Aynı zamanda millet bahçeleri projemiz var. 9 açılış gerçekleştirdik. 5'ini de önümüzdeki dönemde ve planladığımız 41 millet bahçesi projesi için de süreç devam ediyor. 81 ilde millet bahçelerimizi yapacaktık ama şu an ilçelerimize bile millet bahçesi yapma isteği var" dedi.