Türkiye genelinde 1 milyon 410 bin konut dönüştü!

Türkiye genelinde 1 milyon 410 bin konut dönüştü!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, "Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde AK Parti olarak son 18 yıldaki hizmetlerimizle şehirlerimizin çehresini değiştirdik" dedi. Karaaslan, "Bugüne kadar Türkiye genelinde 1 milyon 410 bin konutun dönüşümü


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Karaaslan, mesajında, şehirlerin yaşam alanı olmaktan öteye anlam taşıdığına dikkat çekti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; "Taşa tarihini, inancını ve kültürünü nakşeden ecdadımız sadece şehirler inşa etmekle kalmamış, bizi biz yapan değerleri geleceğe emanet etmiştir" diyen Karaaslan, şunları kaydetti: 

"Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde AK Parti olarak son 18 yıldaki hizmetlerimizle şehirlerimizin çehresini değiştirdik. Geçmişte şehirlerde yaşayanların ana beklentisi konut talebi ve başta altyapı olmak üzere temel hizmetlere ulaşılabilirlik ile sınırlıyken, bugün artan yaşam kalitesine bağlı olarak beklentiler çeşitlenmiş ve değişmiştir. Ülkelerin değil, şehirlerin birbiriyle yarıştığı bir dönemin içindeyiz. Bu bilinçle şehircilikteki ilkelerimizi ortaya koyduğumuz 31 Mart Mahalli İdareler Seçim manifestomuz, sürdürülebilir, kimlikli, çevreye saygılı, akıllı, kendi kendine yetebilen, değer üreten şehirlere verdiğimiz önemi göstermektedir.

En son 114 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, milletçe büyük üzüntü yaşadığımız  İzmir  depremi, sağlam yapıların ve güçlü şehirlerin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu vesileyle depremde hayata kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarını kaybedenlere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bugüne kadar Türkiye genelinde 1 milyon 410 bin konutun dönüşümü tamamlandı. Önümüzdeki 5 yılda 1,5 milyon konutun acil dönüşümü çalışmaları devam etmektedir. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınını yaşadığımız bu dönemde ve bunun yanı sıra küresel bir sorun olan iklim değişikliği konusunda şehirlerimiz odağında hayata geçirdiğimiz politikalar geleceğimiz için büyük önem arz etmektedir."

Türkiye'de acil dönüşmesi gereken 1,5 milyon konut var!

İstanbul’daki riskli binaların yenilenmesi için 39 yıl gerekiyor!

Ali Kurt: Kentsel dönüşüm mevcut kaynaklarla mümkün!

Fuat Oktay: Dönüştürülmesi gereken konut sayısı 6,7 milyon!