Türkiye'nin en çok konut satılan bölgesi oldu!

Türkiye'nin en çok konut satılan bölgesi oldu!Merkez Bankası’nın Ekim 2020 Türkiye Konut Fiyat Endeksi’ne (KFE) göre, konut fiyatlarında son bir yılda yüzde 41.8’lik artış ile Batı Akdeniz Bölgesi, Türkiye’de en çok artış yaşanan bölge olarak açıklandı. İkinci sıraya yüzde 39.6’lık artışla Aydın-Denizli- Muğla bölgesi yerleşti. 


Antalya, son bir yılda konut fiyatlarındaki artış oranıyla Türkiye’de birinci sıraya yerleşti. Hürriyet'te yer alan habere göre;  konut fiyatlarında son bir yılda yüzde 42’ye yakın artışın yaşandığı Antalya, doğal güzellikleri, dünyaca ünlü plajları ve yılın en az 10 ayı güneşli havasıyla, özellikle de pandemi sürecinde İstanbul başta olmak üzere hem Türkiye hem de dünyanın birçok ülkesinden önemli göç alıyor. Antalya’da, özellikle sahil kesimleri büyük rağbet oluştu. 

Merkez Bankası’nın Ekim 2020 Türkiye Konut Fiyat Endeksi’ne bakıldığında, konut fiyatlarında son bir yılda yüzde 41.8’lik artış ile Antalya- Isparta- Burdur’dan meydana gelen Batı Akdeniz Bölgesi, Türkiye’de en çok artış yaşanan bölge oldu. İkinci sırada yüzde 39.6’lık artışla Aydın- Denizli- Muğla bölgesi, üçüncü ise yüzde 37.5 artış göstererek Kilis- Adıyaman- Gaziantep yerleşti.

Türkiye 

ARTIŞIN SEBEBİ YOĞUN GÖÇ

KFE verilerine göre son bir yılda yüzde 41.8 artış göstererek Türkiye’de ilk sırada olan Antalya’daki rekor fiyat artışının sebepler hakkında değerlendirmelerde bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yurtdışı Yatırımlar Konseyi üyesi ve Helmann inşaat firmasının sahibi Selman Özgün, bunun en önemli sebeplerinden biri olarak, şehrin yoğun göç almasını gösterdi.

Türkiye

İSTANBUL’DAN BİLE GÖÇ ALIYOR

İstanbullular başta olmak üzere Türkiye’nin bütün şehirleri arasında yer alan Antalya’ya göç yaşandığından bahseden Özgün, "Pandeminin de etkisiyle bölgemize göçler arttı, tanınmış beldeler çok ciddi göç almaya başladı. Antalya’mızın güneşi bol, havası sıcak, diğer bölgelere göre gelişmişliği bir kademe fazla, bu tür nedenlerle çok fazla göç alıyoruz. Pandemi nedeniyle yazlıklarda yaşama eğilimi de arttı. Yaklaşık 10 ay güneş alan bir şehiriz, doğal ve kültürel zenginliklerimiz çok fazla. Aralık ayında bile denize girebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

YABANCILAR ÖNEMLİ BİR ETKEN

Antalya’nın yurt dışından da ciddi yatırımcı çeken ve tercih edilen bir şehir olduğundan bahseden Özgün, "Bu da fiyatların artışında önemli bir etken, birçok turist tatile geldikten sonra ülkesine geri dönmek istemiyor veya yaşamının geri kalan kısmında yılın belirli dönemlerinde Antalya’da yaşamak, burada bir yaşam kurmak istiyor. Buna bağlı talepler de fiyatların artışına neden oluyor. Kasım sonu verilerine göre, uçuşların kapalı olduğu sürecin ardından eylül, ekim, kasım aylarında yabancılara konut satışında geçen yılın bile üzerinde olduğunu görüyoruz" açıklamasında bulundu.

Türkiye 

SAHİL İLÇELERDE BÜYÜK ARTIŞ

Antalya’da en çok seçilen kentin Konyaaltı, Muratpaşa, Kaş gibi sahil kesim ilçeleri olduğundan bahseden Özgün, "Aslında Aksu, Manavgat, Gazipaşa’dan Kaş’a kadar Antalya’nın tümünde bu fiyat artışlarını görüyoruz. Hem yerli hem yabacılar için Antalya çok rağbet görüyor, yabancı Antalya’nın her yerini istiyor. Sahillerdeki tüm ilçelerde ciddi fiyat artışları görülüyor" diye konuştu.

ARSA SIKINTISI VAR

Antalya’da yeni proje üretimleri açısından değerlendiriliğinde, kent merkezinde artık arsa sıkıntısı yaşandığından bahseden Özgün, "Çünkü artık şehir dolmuş vaziyette, imara açılacak yeni yerler bekleniyor. Bu nedenle Antalya merkezde eskisi kadar yoğun üretim de yok. Döşemealtı, Aksu ilçeleri gibi yeni imara açılan alanlarda konut üretimi çok fazla" dedi.

Konut fiyatları yüzde 29.2 arttı!

Batı Akdeniz'de konut satışları yüzde 52 arttı!