25 / 09 / 2022

Türkiye’nin kredi risk priminde düşüş

Türkiye’nin kredi risk priminde düşüş

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi FED'in faiz kararının ardından düşüş eğilimine girmişti, Türkiye Mayıs ayından bu yana en düşük değeri Temmuz ayının son günlerinde gördü. Türkiye’nin kredi notu 664 baz puana geriledi.Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi, mayıs ayından bu yana en düşük değere indi.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), özellikle 27 Temmuz'daki FED'in faiz kararının ardından düşüş eğilimine girmişti, şimdi o düşüş gerçekleşti. Türkiye Mayıs ayından bu yana en düşük değeri Temmuz ayında görmüş oldu.

Dün ABD'de beklentilerin altında kalan enflasyon verisinin ardından gelişen ülke kredi risk primlerinde aşağı yönlü hareket başladı, buna bağlı olarak Türkiye'nin de 5 yıllık kredi risk primi de düşüşünü sürdürerek 664 puana indi.

ABD Merkez Bankası FED, özellikle yılbaşından bu yana enflasyonla mücadelede etkili adımlar atmaya devam ediyor. Bu yönde atılan adımlar ve beklentiler, yatırımcıların kararları üzerinde de etkili oluyor.

Son dönemde ülkede güçlenen resesyon endişeleri, FED’in politika alanını daraltacağı ve keskin hamlelerden kaçınmak zorunda kalacağına yönelik beklentileri öne çıkarttı. Açıklanan son verilere göre ABD'de enflasyonun son 41 yılın zirvesinden geri gelmesi, bu beklentileri güçlendirdi.

Emtia fiyatlarındaki gerileme ve azalan jeopolitik riskler de kredi risk primlerindeki düşüşte etkili oluyor.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön