Türkiye'nin yüzde 83'ü doğalgaza erişebiliyor!

Türkiye'nin yüzde 83'ü doğalgaza erişebiliyor! Türkiye'nin yüzde 83'ü doğalgaza erişebiliyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'de 2002 yılında 4 bin 500 kilometre civarında doğalgaz iletim boru hattı vardı bugün itibarıyla 12 bin kilometreyi geçtik" dedi...Bakan Yıldız, Kayseri'nin Develi ilçesinde Kayserigaz Altın Kaynak temel atma ile hayırseverler tarafından yaptırılan okulların toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceğine eser bırakan ve çocuklara güzel imkanlar sunan hayırseverlere teşekkür etti. 


Hayırseverlerin çok önemli işler yaptıklarını ifade eden Yıldız, "O paraları birçok insanın yaptığı gibi kendi aileleriyle harcayabilirlerdi ama aileleri de onlara destek oldular ve doğdukları topraklara okul, hastane yapıyorlar" diye konuştu. 


Yaşam kalitesini artırmak için ilçeye doğalgaz getirildiğini belirten Yıldız, 10 yıl önce BOTAŞ'ın illerin kapısına doğalgazı götürdüğünü ve dağıtımını da o ilin ihalesini alan özel şirketin yapmaya başladığını vurguladı. Bu modelin ilk olarak Kayseri için uygulandığını ve şu an 72 ilde gerçekleştirildiğini kaydeden Yıldız, şöyle devam etti: 


"Burada Ewe şirketi Türkiye'nin istikrarına duyduğu güvenle beraber öncelikle doğalgaz dağıtım işine Kayseri'den başladı, başka illere de doğalgaz dağıtmaya devam edecek. Türkiye'de 2002 yılında 4 bin 500 kilometre civarında doğalgaz iletim boru hattı vardı bugün itibarıyla 12 bin kilometreyi geçtik. Şimdi yeni bir uygulama daha başlatıyoruz. Şu ana kadar vatandaşımızın yüzde 83'ünün yaşadığı illere ve ilçelere doğalgazı götürmüş bulunuyoruz. Buna rağmen doğalgaz götürülemeyen ilçeler var. Biz bu yılın başında bir şart koştuk. Bir ilçede yaşayan nüfusun elektrik abonelerinin yüzde 60'ı eğer kaymakamlığa, il özel idaresine müracaat ederek bulunduğu ilçede doğalgaz istediğini belirtirse ve bunların sayısı ilçenin yüzde 60 abonesini geçerse biz BOTAŞ olarak kayıtsız şartsız doğalgaz iletim hattını götüreceğiz. Önümüzdeki ayın sonuna kadar müracaatları alacağız. 70'e yakın ilçeye de bu şekilde doğalgaz götürmüş olacağız. İlçenin bağlı olduğu ilin doğalgaz dağıtımını yapan şirkete de doğalgazı dağıtmasını teklif edeceğiz. Kabul etmezse yeni şirkete ihale ettirerek ilçelerimizin doğalgaza kavuşmasını sağlayacağız." 


Ankara'da ve Kayseri'de bundan 20-25 yıl önce hava kirliliğinden dolayı vatandaşların aynı gün içinde iki defa gömlek değiştirmek zorunda kaldığını anımsatan Yıldız, "İs gömleklerinin yakasına bulaşırdı. Şimdi şehirlerimizi temiz hale getiriyoruz. İthal ettiğimiz bu doğalgazı şehirlerimizin güzelleşmesinde, temizlenmesinde, çevreyle beraber kullanılmasını sağlıyoruz. Amacımız 76 milyon insanımıza bu doğalgazı kısmen götürmektir" şeklinde konuştu. 


Bakan Yıldız, konuşmasının ardından ilçeye ortaokul ve lise yaptıran hayırsever işadamları Muammer ve Cesarettin Kocatürk kardeşlere plaket verdi. Kayserigaz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Frank Quante de Bakan Yıldız'a katılım ve desteklerinden dolayı plaket takdim etti. 


Yıldız, daha sonra temsili olarak doğalgaz borularını birbirine vidalayarak Muammer Kocatürk Endüstri Meslek Lisesi ek binası ile Pembe-Cesarettin Kocatürk Ortaokulu'nun açılışını yaptı. Yıldız, açılışını yaptığı okulları gezerek, öğrencilerle bir süre sohbet etti. 

 

AA