28 / 03 / 2023

Türkiye'yi 36,8 milyon yabancı ziyaret etti!

Türkiye'yi 36,8 milyon yabancı ziyaret etti!

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge verilerine göre, Türkiye, geçen yıl gelen yabancı ziyaretçi sayısı açısından bir önceki döneme göre yüzde 9,8'lik gelişme gösterdi.Türkiye'ye geçen yıl gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 5,5 artarak 34,9 milyondan 36,8 milyona çıktığı bildirildi. 


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge verilerine göre, Türkiye, geçen yıl gelen yabancı ziyaretçi sayısı açısından bir önceki döneme göre yüzde 9,8'lik gelişme gösterdi. 


Geçen yıl Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 4,1 artarak 5 milyondan 5,2 milyona ulaşırken, Rusya pazarında ise yüzde 5 civarında büyüme gerçekleşti. Geçen yıl Rusya'dan Türkiye'ye 4,4 milyon kişi geldi. 


Ülkeye en fazla ziyaretçinin geldiği ülkeler sıralamasında üçüncü sırada yer alan İngiltere'de ise yüzde 3,6 büyüme yaşanırken, Hollanda'dan gelenlerin sayısında yüzde birlik bir gerileme gerçekleşti. 


İranlı ziyaretçi sayısında yüzde 33'lük artış


İran'dan Türkiye'ye gelenlerin sayısında da yaklaşık yüzde 33'lük bir artış oldu. Geçen yıl bir milyon 600 bin İranlı, Türkiye'yi ziyaret etti. 


Polonya ise yüzde 20'lik artış ile dikkat çeken pazarlar arasında yer aldı. 


Ziyaretçi açısından en büyük gerileme yüzde 20 ile Norveç, yüzde 13 ile Ukrayna oldu. Fransa, ABD, İtalya, İsveç, Ukrayna ve Avusturya pazarları da gerileme yaşayan ülkeler arasında yer aldı. 


AA
Geri Dön