Şile'ye Dedeman Otel açıldı

Şile'ye Dedeman Otel açıldı

Yatırımı İstanbul Ticaret Odası (İTO) eski Başkanı Mehmet Yıldırım'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Yıltaş A.Ş. tarafından gerçekleştirilen ve arsa hariç 20 milyon dolara mal olan Şile Dedeman Oteli törenle açıldı.


Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Dedeman, açılış dolayısıyla düzenlenen basınla sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, özellikle, Gebze üzerinden gelecek otoyolun Şile ile birleşmesi sayesinde Sabiha Gökçen Havaalanını kullanan işadamları için otelin iyi bir alternatif oluşturacağını söyledi.

İlk oteli 1966 yılında Ankara'da açtıklarını hatırlatan Murat Dedeman, Şile otelinin 18. otel olduğunu, Kıbrıs ve Özbekistan'da da otelleri bulunduğunu kaydetti.

Dedeman, "Geçtiğimiz yıl 40. Yılımızı kutladık. 50. Yılda 50 otele ulaşma hedefimiz var. 2009'da ise 24 otele ulaşmayı planlıyoruz. 2016'ya kadar daha çok zaman var ama inşallah 50 otele daha önce ulaşacağız" diye konuştu.

-"KOZYATAĞI CİVARINDA DA YER BAKIYORUZ"-

Turizmin aslında otelcilik açısından geri dönüşü çok iyi olan bir yatırım olmadığını, ancak gayrimenkulden dolayı sağlam bir yatırım olarak değerlendirildiğini belirten Dedeman, İstanbul Anadolu yakasında özellikle E-5 üstünde, Kozyatağı civarında da yer baktıklarını ve arayışlarının devam ettiğini bildirdi.

Anadolu yakasının son yıllarda 5 yıldızlı oteller için cazip hale geldiğini vurgulayan Dedeman, Maltepe, Pendik, Kurtköy'ün de aralarında bulunduğu bu bölgede en az 6-7 tane ve her biri 400-500 yatak kapasiteli ciddi yatırımlardan bahsedildiğini söyledi.

Türkiye'de turizmi 12 aya yaymak, sadece deniz, kum ve güneş üçgeninde değil sağlık, kültür, inanç, golf ve kongre turizminin de geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Dedeman, "Artık Antalya-Bodrum arası turizm açısından doymuş. Dağ taş turistik tesislerle dolu. Akdeniz, Ege ve İstanbul gibi alanlara yatırım yapmak kolay. Karadeniz ve Doğu bölgelerinde ise yatırım zor. Bu gibi bölgelerdeki turizm yatırımları için teşvik verilmesi lazım" şeklinde konuştu.

-"OTEL ARAZİSİ ÇİFTLİĞİMİZDİ"-

Yıltaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İTO eski Başkanı Mehmet Yıldırım da, Dedeman ailesiyle birlikte çalışmalarının 1996 yılına dayandığını ve ilk işbirliklerinin Diyarbakır Dedeman ile başladığını belirterek, ayrıca Urfa ve Sarıkamış'ta da birlikte çalıştıklarını anlattı.

Doğu bölgelerinin kalkınmasında kış turizmini ön planda tutmak gerektiğini ifade eden Yıldırım, "Doğu'nun kalkınmasında hayvancılık o kadar da önemli değil. Çünkü ot, 8 ay karın altında kalıyor. Öncelik kar turizmine verilmeli" görüşünü aktardı.

Yıldırım, Şile'nin İstanbul'un banliyösü özelliği taşıdığını, Dedeman Oteli ile bölgede ilk kez bir 5 yıldızlı otelin yapılmış olduğunu ifade ederek, "Kırklareli İğneada'dan Sarp'a kadar bu otel, denizi gören tek 5 yıldızlı otel" dedi.

İstanbul'un daha çok sayıda 5 yıldızlı otele ihtiyacı olduğunu dile getiren Yıldırım, "Neden Dedeman? Ben Türkiye'deki yabancı zincirleri de yakından tanıyorum. Ancak Dedeman'ın, Anadolu insanının sıcaklığını çok iyi yaşattığını, Türk örf ve adetlerini çok iyi uyguladığını gördüm" şeklinde konuştu.

Mehmet Yıldırım, otelin yapıldığı araziyi ailece önceden çiftlik olarak kullandıklarını belirterek, arsa hariç 20 milyon dolar yatırım yaptıkları otelin içinde bulunduğu arazinin 20 bin metrekare olduğunu kaydetti.

Şile'de biraz daha şehir içinde başka bir arazileri bulunduğunu aktaran Yıldırım, "Burada da Akmerkez gibi, o kadar büyük olmasa da, çarşısı, alışveriş merkezi olan, otelin yakınında stüdyo tipi daireler olan bir proje çalışmamız var. 2008 sonunda bu projeye başlama imkanımız olabilir. Buradaki yatırım, yaklaşık 40 milyon dolar civarında olacak" dedi.

-ŞİLE DEDEMAN OTELİ-

Dedeman Şile Genel Müdürü Tijen Günyol da, şu anda Kasım ve Aralık aylarında hiç reklam yapmamalarına rağmen otelin dolu göründüğünü, özellikle toplantı ve kongreler için talep geldiğini bildirdi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'na 55 kilometre uzaklıkta olan Şile Dedeman Otelinde 167 oda bulunuyor. 334 yatak kapasitesine sahip otelde bin 100 kişilik balo salonu, toplantı salonları bulunuyor.

Yatırımı YILTAŞ A.Ş. tarafından gerçekleştirilen Dedeman Şile, Dedeman Hotels & Resorts International tarafından işletilecek.