Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy'den Türk şirketlere yatırım çağrısı!

Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy'den Türk şirketlere yatırım çağrısı!

Ukrayna-Türkiye ilişkilerini değerlendiren Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy yaptığı açıklamada "Daha fazla Türk şirketi bekliyoruz. Sadece devlet finansmanı olan projelere değil, özellikle bu sene devreye sokmak istediğimiz kamu-özel ortaklığı projelerinde de görmek isteriz." diye konuştu.


Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy, altyapı ve ulaştırma alanlarında Ukrayna-Türkiye ilişkilerini Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilerinin karşılıklı yapıcı ve yararlı olduğunu dile getiren Krikliy, ilişkilerin pek çok alanda geliştiğini ve daha iyi olacağını umduğunu söyledi.

Vladislav Krikliy, Ukrayna'da altyapı alanında özellikle yol yapımında faaliyet gösteren çok sayıda Türk şirket bulunduğuna değinerek, "Daha fazla Türk şirketi bekliyoruz. Sadece devlet finansmanı olan projelere değil, özellikle bu sene devreye sokmak istediğimiz kamu-özel ortaklığı projelerinde de görmek isteriz." şeklinde konuştu.

Ukrayna'da süren "Büyük İnşa" projesi kapsamında 2020'de 4 bin kilometreden fazla yol inşa ettiklerini ve bu sene daha fazla yapmak istediklerini dile getiren Krikliy, yol inşasının çok önemli olduğuna, şehirleri birleştirmekle beraber bölgedeki ekonomiyi de geliştirdiğine değindi.

Krikliy, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin altyapı projelerine önem verdiğini  ve bunun da kendilerini motive ettiğini belirtti.

Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy

Türk şirketlerini Azak bölgesindeki projelere bekliyoruz

Yol inşasının yanı sıra Türk şirketlerinin liman ve havaalanı imtiyaz sözleşmelerine başvurduklarını belirten Krikliy, "Yakında iki ilginç proje yapacağız. İlki, tren istasyonu için imtiyaz sözleşmesi projesi, ikincisi ise kamu-özel ortaklığında Dünya Bankası ile beraber yol projesi yapacağız. Türk şirketlerinin katılımını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Bu sene Mariupol ve Berdyansk limanlarının imtiyaz sözleşmesi ihalelerinin yapılacağını dile getiren Krikliy, "Umarım Türk şirketleri Azak ve diğer bölgelerdeki projelere katılıp kazanırlar ve böylece Türk şirketlerinin Ukrayna'nın altyapısını sadece yol inşasında değil, diğer alanlarda da geliştirdiğini göreceğiz." dedi.

Krikliy, Türk altyapı şirketlerinin Ukrayna'daki faaliyetlerinin iki ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağladığını belirterek, Ukraynalı şirketlerin de altyapı ve diğer alanlarda Türkiye'de daha fazla aktif olmasını beklediklerini söyledi.

Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy

"İki ülke liderleri arasındaki iyi ilişkileri kullanmalıyız"

Ukrayna'nın yatırımcılar için misafirperver bir ülke olduğuna değinen Krikliy, Türk şirketlerinin farklı finansal kurumlarla çalışırlarsa tekliflerinin daha çekici duruma geleceğini söyledi.

Krikliy şu şekilde devam etti:

"İki ülke liderleri arasındaki iyi ilişkileri kullanmalıyız. Yatırım, altyapı ve ticaret alanlarında fırsatları geliştirmeliyiz, daha çok ortak projeler gerçekleştirmeliyiz ve böylece iki taraf için de faydalı kazan-kazan bir durum ortaya çıkacak. Umarım iş birliğimizi inşa alanı dışında diğer alanlara da taşırız. Ukrayna yazılım alanında dünyada önde gelen ülkelerden. Altyapı ve akıllı ulaşım projeleri gibi diğer alanlarda Türkiye'yle beraber çalışıp ortak projeler üretip başka ülkelere ihraç edebiliriz."

Krikliy, THY'nin Ukrayna'daki en aktif ve büyük filolardan birine sahip olduğunu ve iki ülke arasındaki seferlerin yeterli düzeyde gerçekleştiğini belirterek transit araç izinleri konusunun çözülmesi halinde ticarete ve ulaşım koridorlarına olumlu etki edeceğini söyledi.

2014 yılından beri Rusya'yla bozulan ilişkiler nedeniyle, yeni ticaret koridorları aradıklarını dile getiren Krikliy, Polonya'nın Gdansk limanından Odessa limanına kadar uzanan karma ulaşım taşımacılığının doğuda yeni ipek yoluna doğru uzayabileceğine değindi.

 

Türk müteahhitlerin yurtdışında en çok iş aldıkları 2. ülke hangisi?