Türk-Alman Yatırım Zirvesi Frankfurt'ta yapıldı!

Türk-Alman Yatırım Zirvesi Frankfurt'ta yapıldı!IBF Almanya’nın önde gelen finansal iletişim şirketlerinden Maleki Group tarafından düzenlenen Türk-Alman Yatırım Zirvesi Frankfurt'ta yapıldı. Cathay Group'un sponsorluğunda gerçekleştirilen zirvede İstanbul'daki yatırım fırsatları anlatıldı.


Uluslararası Bankacılar Forumu IBF Almanya’nın önde gelen finansal iletişim şirketlerinden Maleki Group tarafından düzenlenen Türk-Alman Yatırım Zirvesi Frankfurt'ta yapıldı. İstanbul'a iddialı iki yeni proje kazandırmaya hazırlanan Cathay Group'un sponsorluğunda gerçekleştirilen zirvede Avrupalı yatırımcılara, İstanbul'daki yatırım fırsatları anlatıldı.


"İstanbul'da geçen yıl 1.3 milyon konut satıldı. Bu tüm zamanların rekorudur. Kentsel dönüşüm artık bir hükümet değil bir devlet politikası oldu. Bu nedenle İstanbul yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor" diyen Cathay Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz, Avrupa'ya "Türkiye gayrimenkul sektöründe sürdürülebilir bir başarıya imza attı. Dünya metropolü İstanbul'daki değere inanan kazanır" çağrısı yaptı.

 

IBF Başkan Yardımcısı Dr. Hermann Reuter'in, "AB'nin ve Almanya'nın Türkiye'ye, Türkiye'nin AB'ye ve Almanya'ya ihtiyacı var. Bugünkü zirvenin özü budur" sunuşuyla başlayan toplantıda, Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin karşılıklı yatırımlarla güçlenmesi gerektiğini söyledi.


Zirvede konuşan  TOKİ  Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, dünyada 2000'li yıllardan itibaren yavaşlayan inşaat sektörünün Türkiye'de aksine istikrarlı bir büyüme içinde olduğunu vurguladı. TOKİ'nin dev projelerinden ve işbirliği modellerinden söz eden Özçelik, 2015'te Türkiye'de inşaat harcamalarının 50 milyar doları bulduğunu, TOKİ'nin 2023 hedefinin 1.2 milyon konut olduğunu, bu yıl 60 bin nitelikli ve kaliteli konut ihalesi yapılacağını söyledi. 93 ülkeyle işbirliği yapan TOKİ'nin dev projeleri için yabancı ortaklarla çalışacağını kaydetti.

 

'Kırmızı halıyla karşılarım'


Zirveye katılan İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, 762 bin kişilik nüfusuyla Frankfurt'tan büyük olan Küçükçekmece'nin kentsel dönüşüme öncülük ettiğini bildirdi. Karadeniz, "248 kilometrekarede 690 bin nüfuslu Frankfurt'a karşılık Küçükçekmece'de 762 bin kişi 38 kilometrekarelik alanda yaşıyor. Her metrekaremiz çok değerli. E5 ve E6'nın yani İstanbul'un en önemli iki ulaşım aksının ortasında bulunan Küçükçekmece, yerli ve yabancı yatırımcıların öncelikle tercih ettiği bir bölge. yatırımcıları havaalanında kırmızı halıyla karşılayacak bir de belediye başkanı var. Belirlediğimiz 13 kentsel dönüşüm alanıyla ilgili bilgileri yatırımcılarla paylaşmaya hazırız" dedi.

 

Basın Ekspres, Avrupa'daki kentsel dönüşümün merkezi olacak


Belediye Başkanı Karadeniz'in anlattığı Küçükçekmece'de büyük bir projeye imza atmaya hazırlanan Cathay Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz, bölgenin neden cazip olduğunu anlattı. Yılmaz, İstanbul'un gayrimenkul yatırımı için dünyadaki en doğru lokasyonlardan biri olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümle ortaya çıkan fırsatlar yabancıların ilgisini çektiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Sadece İstanbul değil, Avrupa'da birçok kentte dönüşüm var. Dinamik nüfus yapısı, demografik profiliyle gayrimenkul pazarını hızlandıran İstanbul önemli fırsatlar barındırıyor. Basın Ekspres bunlardan biri. Kentsel dönüşümün Avrupa'daki merkezi Basın Ekspres olacak. İstanbul’da daha önce Levent’te fabrika ve depoların bulunduğu şu anda ise en prestijli rezidans ve ofislerin otellerin yükseldiği Büyükdere Caddesi'nde gördüğümüz dönüşümün Basın Ekspres’te olmasını bekliyoruz. Şüphesiz İstanbul'un gayrimenkul yatırımı için cazip birçok bölgesi var. Bu bölgeler dünyada 'iyi gelir' kabul edilecek oranların üzerinde getiri sundukları için dünyanın her yerindeki gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini çekiyor. Biz de buradaki yatırımcılara Türkiye'deki fırsatları anlatacağız."