Ülgür Gökhan'dan 1915 Çanakkale Köprüsü açıklaması!

Ülgür Gökhan'dan 1915 Çanakkale Köprüsü açıklaması!CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapımını her fırsatta eleştirdiği 1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki çalışmaları ilk defa değerlendirdi. Köprüye hayran kalan Gökhan, 333 metre yükseklikte çektirdiği fotoğrafı da paylaştı ve yapılan hizmeti tebrik etti.


CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapımını her fırsatta eleştirdiği 1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki çalışmaları ilk defa değerlendirdi. Köprüye hayran kalan Gökhan, 333 metre yükseklikte çektirdiği fotoğrafı da paylaştı ve yapılan hizmeti tebrik etti.

Sabah'tan Ümit Erkan Demircan'ın haberine göre; Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan ve tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü, CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı da kendine hayran bıraktı. 

GİTMEDİĞİ İÇİN ELEŞTİRİLİYORDU

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliğine sahip ve 2017'de temelleri atılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün hiçbir organizasyonuna katılmaması ve incelememesi sebebiyle toplumun her kesiminden eleştirilerle karşılaşıyordu.

Gökhan, Çanakkale'ye hem ekonomik hem de sosyal olarak büyük katma değerde bulunacak köprü için "Karşı değilim" dese de, geçen 4 yıllık süre içinde belediye başkanı olduğu ilde yapılan köprüyü ziyaret etmemesi CHP üyelerinin de tepkisine neden olmuştu.

CHP'li bazı parti üyeleri, "Şehrine yapılan bir köprüyü gidip incelemelisin" demişti. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise, "Tarihin emaneti Türkiye'nin en özel şehirlerinin başında gelen Çanakkale'mizin en kıymetli projelerinin bir tanesi olan Çanakkale Köprümüzü şehrimizin belediye başkanının incelememesini fakat eleştirmesini yadırgıyorum. İki kıtayı birbirine bağlayan bu köprü başkanı eminim ki heyecanlandıracaktır. Ben onu köprüye davet ediyorum, hayran kalacağına eminim" açıklamasında bulunmuştu.

Ülgür Gökhan

HAYRAN KALDI

Gelen eleştiriler ve tepkilerin ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da sonunda pes etti. CHP'li ve AK Partili belediye meclis üyeleriyle beraber köprüye inceleme gezisi yapan Gökhan, köprünün ihtişamı karşısında şaşkınlığa kapıldı ve hayran oldu. 

Şantiye alanındaki başkanlık koltuğuna oturan ve yetkililerden köprü hakkında bilgiler alan Gökhan, 333 metre yükseklikte hatıra fotoğrafı çektirdi ve sosyal medya hesabından paylaştı.

Gökhan, paylaştığı fotoğrafın altında, "4608 mt ile dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını elde edecek 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatını Lapseki Belediye Başkanı ev sahipliğinde ziyaret ettik. Kamu-Özel Sektör İşbirliği modeliyle Türk ve Koreli firmaların mühendisliği, emekçilerin üstün gayretlerini tebrik eder, başarılar dilerim" ifadelerini kullandı.

TASARIMINDA TARİHİ SEMBOLLER SAKLI

1915 Çanakkale Köprüsü'nün iki ayak aralığı Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre olacak şekilde tasarlandı. Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde yapılacak.

Her iki yakada 333'er metre yüksekliğe sahip olan  kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde tasarlanacak. 2023 metre orta açıklığı, 770'er metre yan açıklıkları, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğu 4 bin 608 metreye ulaşacak.

Ülgür Gökhan

İYİ Parti'den 1915 Çanakkale Köprüsü için hızlı tren önerisi!