28 / 06 / 2022

Ünye Saray Hamamı'nın restorasyonu 2017'de bitecek!

Ünye Saray Hamamı'nın restorasyonu 2017'de bitecek!

Ünye’nin en önemli simgelerinden biri olan ve en son 1982 yılında hizmet verdikten sonra aradan geçen 34 yılda atıl durumda kalan Saray Hamamı’nın restorasyon çalışmaları geçtiğimiz aylarda başlamıştı.
Ünye’de tarihi yeniden canlandırmak adına projeleri birer birer hayata geçiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu çerçevede yapımı devam eden projeleri de yakında takip ediyor. Haziran 2017’de bitirilmesi hedeflenen Saray Hamamı Restorasyon çalışmaları programın ilerisinde giderken, çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Çamyar, yetkililerden de bilgi aldı.


Başkan Çamyar ziyareti sonrası yaptığı açıklamada “Ünye’mizde tarihe yatırım yapmaya devam ediyoruz. Tarihi eserlerle uğraşmak iğne ile kuyu kazmak gibi ama biz 2,5 yıllık görev süremiz boyunca gerçekten Yalı Kilisesi başta olmak üzere, Saray Hamamı başta olmak üzere, Yaşayan Kültürel Miras Müzemizle, Kadılar Yokuşuyla, Kefeli Han’la, Ünye Kalesi ile ve Ayanikola Kilisesiyle ilgilenmeye devam ediyoruz. Hadim’in çok güzel bir sözü var “Kamil o’dur ki koya her yerde bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser” diyor. Biz bizden sonra ki kuşaklara eserler bırakmak için gayret sarf ediyoruz. Burada gerçekten harabe halde bulunan bir Saray Hamamı vardı. Buranın hem mülkiyeti hem de yapım ihalesi ile alakalı Başbakan Yardımcımıza, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve özellikle de Sayın Ordu Valimize teşekkür ediyoruz. Müteahhit firmamızı da kutluyorum. Şu an programın % 50 ilerisinde gidiyorlar” diye konuştu.Ünye Belediyesi