Uzmanlardan Bingöl depremi açıklaması! 

Uzmanlardan Bingöl depremi açıklaması! Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Şükrü Ersoy ve Prof. Dr. Ahmet Ercan dün Bingöl'de meydana gelen depremle ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Görür'ün o açıklaması...


Dün akşam saaatlerimde Bingöl Kiğı'da saat 21:28'de bir deprem yaşandı. Sputniknews'te yer alan habere göre, büyüklüğü 5.2 olarak ölçülen deprem, yerin 15.51 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Uzmanlardan Bingöl depremi açıklaması! 

Bingöl'de meydana gelen depremle ilgili önemli açıklamalar yapan  Prof. Dr. Naci Görür, "Karakoçan/Kuşbayırı (Elazığ-Bingöl) yöresinde 5,3 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem DAF'ın Karlıova-Bingöl zonunda ancak Karlıova segmanının batısında Kaynarpınar-Kuşbayırı arasında. Bilindiği gibi, Karlıova segmanında büyük bir deprem bekliyoruz. Sıkıntılı bölge" şeklinde konuştu.

Uzmanlardan Bingöl depremi açıklaması! 

Prof. Dr. Şükrü Ersoy da, "Elazığ Karakoçan dolayında M5.3 büyüklüğünde deprem. Geniş bir alanda hissedilmiş. DAF ya da KAF üzerinde değil. Deprem sağ-yanal atımlı Karakoçan Fayı üzerinde. Karakoçan yerleşim alanı alüvyon düzlüğü üzerinde olduğundan sarsıntıyı fazla hissetmesi normal" diye konuştu.

 

Uzmanlardan Bingöl depremi açıklaması! 

Yıkımlarla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan da  "21.28’de 4,6 km derinde K45D Doğu Anadolu Kırığı ile doğu-batı Bingöl Karakoçan, Sancak Uzunpınar kırığı kavşağında, 6 saniye sürdü. Kırsal kötü evler dışında büyük yıkım yapmaz. Son deprem 2010’da M6,0’dır. Arkasından büyük deprem gelirse şaşırırım. Bingöl-Karakoçan-Kiği-Elmalı dörtgeni depremlerin koşu alanıdır. Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ile Sancak-Uzunpınar çevrili bir dörgen Türkiye’nin en duyarlı, en gergin alandır. DAK-KAK ile keşişmiştir. Burası yüksek çekincelidir. M5,3 ile kolay atlatılmıştır" dedi.

 

Hangi ilde büyük deprem riski var?