Bekir Pakdemirli'den Bingöl depremi açıklaması!

Bekir Pakdemirli'den Bingöl depremi açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada Bingöl'deki depremde telef olan hayvanların karşılanması ile afet bölgesi için yem desteği sağlanması kararı aldıklarını söyledi.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli  çeşitli ziyaret ve temaslar için geldiği İzmir'in Kiraz ilçesinde, oda başkanları ve bazı kurum yetkilileriyle, Hisar Mahallesi'ndeki Şehit Uzman Çavuşa Özgür Küçük Sosyal Tesisleri'nde buluştu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Pakdemirli, daha sonra Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar'ı makamında ziyaret etti.

- Bayındır programı

Buradan Bayındır'a geçen Bekir Pakdemirli, Belediye Başkanı Uğur Demirezen'i de makamında ziyaret etti.

- Bölge halkına yem desteği

Bakan Bekir Pakdemirli, devletin tüm kurumlarıyla Bingöl depremi bölgesinde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Devletin Cumhurbaşkanı Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız orada. Bakanlığımıza ait en üst seviyede arkadaşlarımız orada. Özellikle hasar tespiti ve anlık vatandaşa neler yapılabileceği konusunda tespitleri devam ediyor. İlk tespitlerimize göre 105 tane ahırımız yıkılmış görülüyor. Küçükbaş hayvanlarımızda 43 tane telef var. 85 tane de kanatlı hayvanımız yani tavuk telef oldu. Aslında hayvan sayısı açısından çok önemli bir telef olmamasına rağmen biz tüm bu telef olan hayvanları karşılama kararı aldık. Hem telef olan hayvanlar için hem de üzerine, depremden etkilenmiş bölge halkına yem desteği sağlama kararını aldık."

Bakan Pakdemirli, artçı sarsıntıları da takip ettiklerini bildirdi. 

Don, dolu, aşırı sıcak veya fırtına kaynaklı konulardaki üretecilerin kayıplarıyla ilgili de konuşan Pakdemirli, TARSİM'in 780 milyon liralık hasar tespiti yaptığını hatırlattı.

TARSİM harici kalan konularda da ne yapılabileceğine baktıklarını belirten Pakdemirli, hasar tespitlerinin birkaç ay sürebileceğini de sözlerine ekledi.

 

Bingöl'deki konutların yüzde 75'i sigortalı!