08 / 08 / 2022

Vahit Okumuş kimdir?

Vahit Okumuş kimdir?

Osmanlı'dan bugüne ulaşan tarihi eserlerin mimarı Sinan'ın matematiğini çözmeyi başaran Vahit Okumuş kimdir? Vahit Okumuş, hayatı boyunca hangi işlere imza attı? İşte Prof. Dr. Vahit Okumuş..Vahit Okumuş kimdir?

Vahit Okumuş, 1946 yılında Rize'nin Çayeli ilçesi, Aşıklar Köyü'nde doğdu. Vahit Okumuş, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Yüksek İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.


1980'lerden sonra eski eser onarımları ile ilgilendi. Uzun yıllar gerek müteahhit gerekse proje şefi, danışman olarak eski eserler üzerinde çalıştı.


Vahit Okumuş, 1991 seçimlerinde SHP'den milletvekili adayı oldu. O dönemde, deprem ile ilgili çalışmalara imza attı.  Halka "deprem olacak" şeklinde uyarılarda bulunarak kamuoyunda "Deprem Vahit" olarak tanındı.


"Bir eser, strüktürü, yani taşıyıcı sistemi onarım görmeden 500 yıldır sağlam duruyorsa bu eserin yapılış mantığı mutlak doğrudur. Bu, tesadüf olamazdı. Sinan"ın buna benzer bir sürü eseri duruyor. Öyleyse bunun mantığı doğru, benim bilgilerim yanlış mı?" diyerek 500 yıldır ayakta olan ve hiç bozulmayan Süleymaniye'yi 2003'ün sonlarında incelemeye başladı. 


Eski Eserler Uzmanı Prof. Dr. Vahit Okumuş, bugün Türkiye'nin pek çok ilindeki tarihi eserlerin restorasyonuna danışmanlık yapıyor.


Vahit Okumuş'un kitapları:

1. Sinan - 2006

2. Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği - 2012

3. Evrenin Mantığı Einstein Yanılıyor mu Acaba? - 2013


Vahit Okumuş, Mimar Sinan'ın matematiğini çözdü!