Vakıfbank taşınmak için beklemeyecek

Vakıfbank taşınmak için beklemeyecekVakıfbank İstanbul'a taşınmak için hazırlıklarını tamamladı. Hazırlanan yasa tasarısı imzaya açılmak üzere Bakan Hayati Yazıcı'ya iletildi. Ziraat Bankası ve Halkbank'ın gecikmesi halinde Vakıfbank, beklemeden taşınmak istiyor


Vakıfbank, İstanbul'a taşınma konusunda hızlı çıktı. Vakıfbank yönetimi, bankanın merkezinin İstanbul'a taşınması konusunda gerekli tüm hazırlıklarını tamamlayarak, taşınma planını bağlı bulunduğu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'ya sundu. Banka, merkezinin İstanbul'a taşınması içinde bir yasa tasarı taslağı hazırlandı. Vakıfbank'tan sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da, Vakıfbank'ın merkezinin taşınmasına ilişkin yasa tasarısını Bakanlar Kurulu'nda imzaya açmadan önce, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'e başvuruda bulundu.

GEÇİCİ BİNA SEÇENEĞİ DE VAR

HAYATİ Yazıcı, Vakıfbank'ın taşınma konusunda tüm hazırlıklarını tamamladığını belirterek, bankanın Ataşehir'de yapılması planlanan, Finanskent inşa edilinceye kadar, başka binaları kullanabileceğini bildirdi. Ekren ise, Türkiye Ziraat ve Halk Bankası'nın taşınmasıyla ilgili görüşmelerin halen devam ettiğini belirterek, Vakıfbank'ın taşınması için diğer bankaların taşınma çalışmalarının beklenilmesini istedi. Vakıfbank yönetimi, taşınma için şimdi, diğer bankaların taşınma çalışmalarını tamamlamasını bekliyor. Taşınma projesinin koordinatörlüğünü yürüten Nazım Ekren ise, üç kamu bankasının yanı sıra Merkez Bankası'nın da kamu bankaları ile birlikte merkezini İstanbul'a taşımasının daha doğru olacağı görüşünü savunuyor.

PAZARLIKLAR SONUÇLANMADI

Bu kapsamda, banka yönetimleri ile görüşmeler devam ediyor. Özellikle kamu bankalarının, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile yaptığı arsa pazarlığı halen sonuçlanmadı. Banka yöneticileri ile  TOKİ  arasında Ataşehir'deki arsalara verilecek fiyat konusunda henüz bir anlaşma sağlanamadı.

HÜSEYİN ÖZAY / STAR