Validebağ Korusu millet bahçesi oluyor!

Validebağ Korusu millet bahçesi oluyor! Validebağ Korusu millet bahçesi oluyor!

Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nu “millet bahçesi” yapmak için ilk adım atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1.derece doğal sit koruması altında olan koruda “peyzaj projesi” yapmak için koruma kuruluna başvurdu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat  Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe belediye başkanlarıyla Temmuz ayında yaptığı toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı millet bahçeleri projesini masaya yatırdı.  Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre yapılan toplantıda Esenler'de 2.5 milyon metrekarelik askeri alan ile birlikte Üsküdar'daki Validebağ Korusu'nun da millet bahçesi haline getirilmesine karar verildi.

Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 1.derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu'nda “peyzaj projeleri”  yapmak için koruma kuruluna başvurdu. 10 Ağustos tarihinde yapılan izin başvurusu İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun 16 Ağustos'ta gerçekleştireceği toplantının gündemine alındı.

35 DÖNÜMDE ÇALIŞMA YAPILACAK

İBB'den konuyla ilgili verilen bilgiler Millet Bahçesi projesinin ayrıntılarını da ortaya çıkardı.  Edinilen bilgilere göre kurula sunulan “Validebağ Korusu Millet Bahçesi Projesi” ile  büyük oranda tahrip olan mevcut sert zemin basit onarım kapsamında rehabilite edilecek. Bu kapsamda 354 dönüm olan Validebağ Korusu'nun  35 dönümünde basit onarımı yapılması planlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre koruda yürüyüş-koşu, bisiklet parkuru, çocuk oyun alanları ve fitness alanları planlanıyor. Çalışmalarda granit doğal taş zemin kaplaması, dişli kum, çim taşı, ahşap travers ve granit bordür malzemesi kullanılacak.