Van Başkale'de depremzedeler için kalıcı konutlar inşa edilecek!

Van Başkale'de depremzedeler için kalıcı konutlar inşa edilecek!İran'ın Hoy şehrinde geçen sene meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin yıkıma sebep olduğu Van'ın Başkale ve Saray ilçelerinde yeni kalıcı konutlar inşa edilecek...


İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İran'ın Hoy şehrinde geçen sene meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin yıkıma sebep olduğu Van'ın Başkale ve Saray ilçelerinde, depremzedelerle buluştu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, beraberinde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu, AFAD İyileştirme Daire Başkanı Mustafa Esin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, AFAD İl Müdürü Ali İhsan Körpeş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı ile Başkale Böğrüpek Mahallesi'ne geldi.

Van Başkale

Burada mahalleliyle bir araya gelen İsmail Çataklı, vatandaşların mağdur olmaması  nedeniyle yoğun bir çaba harcadıklarını söyledi.

Deprem sonrasındaki çalışmaların sonuna geldiklerini dile getiren İsmail Çataklı, "Sorunlar çözüldükten sonra kalıcı konutlar 3, 4 ay içinde bitiriliyor. Amacımız kış gelmeden en geç Eylül 2021'de kalıcı konutları teslim etmek ve vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamasını önlemektir. Konutların bir kısmının ihalesi yapıldı. Deprem yaşanan diğer illerde ne yapıldıysa burada da aynısı yapıldı ve yapılacak." şeklinde konuştu.

"Evini Yapana Yardım (EYY) Projesi"nin uygulanmayacağını, mühendislik bakımından olumsuz sonuçlar doğuracağını dile getiren İsmail Çataklı, şöyle konuştu:

"EYY'den vazgeçtik. Türkiye’de afetzedeler için 50 bin civarında afet konutu yapılması planlandı. Bunların 1006'sı Van'daki afetzedeler için. Bu konut yöntemimiz Türkiye'nin her yerinde tercih edilen bir yöntem. Bu uygulama devam edecek ve bu uygulamadan geri adım atmayacağız. Yapacağımız konutlar sağlam, konforlu, kış koşullarına ve bu bölgeye çok uygun. Konutların ücretinin bir kısmını devlet finanse ediyor. Diğer kalan kısmını da siz sabit ve faizsiz olarak 2 yıl ödemesiz, 20 yılda ödeyeceksiniz. Bu, devletimiz tarafından mağdur vatandaşlarımıza sağlanan bir imkan. Biz konutları kış gelmeden teslim etmek için tüm hazırlığımızı tamamladık. Sizler de başvuruda geç kalıp mağdur olmayın. Başkale ve Saray'a 15 gün içinde 2 örnek konut yapılacak. Bunlara bakın. Ona göre kararınızı verin."

Vali Mehmet Emin Bilmez de kalıcı konutların en kısa zamanda teslim edilmesi amacıyla seferber olduklarını dile getirerek, "Depremden hemen sonra temel amacımız mağdurların yarasını sarmak ve süreci en kısa sürede tamamlamaktı. Bunun için yoğun bir çalışma yaptık. Bundan sonraki amacımız, kış gelmeden kalıcı konutları yapıp vatandaşlarımıza teslim etmektir. Sizleri mağdur etmemek için seferber olduk." dedi.

Muhtarlar ve vatandaşların da talepleriyle de ilgilenden Bakan Yardımcısı Çataklı, daha sonra ise Van'ın Saray ilçesine bağlı Örenburç Mahallesi'ne geçti.

 

Van İpekyolu'nda inşaatlar denetim altında!