Varlık Fonu Kanal İstanbul’a açık kapı bıraktı!

Varlık Fonu Kanal İstanbul’a açık kapı bıraktı!

Varlık Fonu Başkanı Zafer Sönmez, yatırım için hazırlanan yol haritalarında, “Fizibiliteye ve ekonomiye bakıyoruz eğer mantıklıysa yatırım yapabiliriz” dedi. Kanal İstanbul projesinin şu an yatırım programlarında olmadığını belirtti...


Varlık Fonu Başkanı Zafer Sönmez, Financial Times'ın sorularını yanıtladı. Laura Pitel imzalı haberde Sönmez, Kanal İstanbul’un şu an için yatırım programlarında olmadığını belirtti ve hükümetin stratejik hedef olarak belirlediği projeler için keşif yapacaklarını dile getirdi. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, Sönmez, fonun başkanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmasından dolayı fon üzerinde politik bir etki olup olmadığı sorusunu şu şekilde cevapladı:

"Her varlık fonu bir politik figürdür. Singapur Varlık Fonu'nun başkanı başbakan, örneğin bunun politik bir bağı olmadığı söylenebilir mi? Veya Suudi Arabistan'daki Kamu Yatırım Fonu'nun başkanı Prens Muhammed bin Salman politik ilişiği yok mu?"

Haberde kamu projelerine fonların ve vatandaşların da ortak olabileceği yeni bankacılık kanunu hatırlatıldı. Zafer Sönmez yeni kanunun teknik bir düzenleme olduğunu söylerken fon açısından Kanal İstanbul'un da göz ardı edilmediğine dikkat çekti. Proje için “Listemde yok” açıklamasını yapan Sönmez fonun hükümetin stratejik amaç olarak belirlediği her türlü imkan için çalışacağını da vurguladı. Sönmez yatırım için yol haritaları için, “Fizibiliteye ve ekonomiye bakıyoruz eğer mantıklıysa yatırım yapabiliriz” dedi.

VATANDAŞ MEGA PROJELERE ORTAK OLABİLECEK

Öte yandan geçen günlerde Sermaye Piyasası Kanunu’na eklenecek düzenleme ile vatandaşa büyük projelere “ortak olma imkanı” getirileceği açıklanmıştı. Düzenleme ile Kanal İstanbul ve “yerli otomobil” gibi projelere finansman sağlanabilecek.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) teklife dair bilgi notunda, “Düzenleme ile aracı kurumlara proje finansmanı kredisi verme, altyapı yatırımları gibi büyük projelerdeki kredilerin menkul kıymetleştirilmesi, bu projelerin nakit akışlarına dayalı menkul kıymet ihraç edilmesi ve proje finansman fonu kurulması imkanları getiriliyor” denilmekte.

Nota göre, bu sayede büyük altyapı projelerinin finansmanında banka kredisinin yanı sıra sermaye piyasalarının da aktif olarak kullanılmasının önü açık hale gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kanal İstanbul’un finansmanı için bir arayış olmadığını belirtmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen aylarda yaptığı açıklamada “Finansman konusunda da ciddi bir arayış söz konusu değil. Adımımızı atıp açıklamayı yapacağız” ifadelerine yer vermişti. 

Hakkı Saruhan Oluç: Kanal İstanbul için finansman bulmakta zorluk çekiliyor!

Barolardan 'Kanal İstanbul' projesine iptal davası!