Varyap insan odaklı yaşam merkezleri kuruyor

Varyap insan odaklı yaşam merkezleri kuruyorHer projelerinde insan odaklı yaşam alanları oluşturduklarını söyleyen Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, sektörün genel bir değerlendirmesiyle kalite anlayışlarını anlattı.


Uphill Court projeleriyle Bahçeşehir ve Ataşehir'de yüksek standartlarda yeni bir yaşam başlatan Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi insanların sürekli huzur içinde olabileceği yaşam alanları oluşturuyor. Özellikle ülkemizin ekonomik olarak dışa açılımıyla birlikte bazı dengelerin daha sağlıklı oluştuğunu söyleyen Süleyman Varlıbaş, bunun çağımız dünyasında bir zorunluluk olduğu kanısında. Özellikle ülkemizin 1980'den sonra kendi kabuğunu kırarak dünya ekonomisiyle bütünleştiğini söyleyen Süleyman Varlıbaş şöyle devam etti: "Bu değişim ekonomimiz adına önemli bir dönüm noktası oldu. Dünya ekonomisi artık birbirinin devamı niteliğinde ve Türk ekonomisi de bu yapıya uyduğu için dünya kriterlerine uymak zorunda. Çağımızda sermaye güven ortamını nerede buluyorsa oraya gidiyor. Yani riskten kaçıyor. Eğer dünyayla iş yapacaksanız aynı kurallara uyup benzer riskleri taşımak zorundasınız. Dünyayla iş yapıp ekonominizi güçlendirmek istiyorsanız bu ortak oluşuma uymak gerekiyor. Uyan ülkelerin ekonomisi gelişiyor ve ticaret hacmi artıyor. Bunun aksine davranışlar ekonominin küçülmesini getirir. Dolayısıyla durum inşaat sektöründe de farklı değil. Yaptığınız işler ve projeleriniz dünya standartlarındaysa bütünleşme ve ortak iş yapma şansını yakalıyorsunuz. Biz de Varyap olarak insan odaklı yaşam alanları oluşturuyor ve bunun dünya standartlarında olması için emek harcıyoruz. Bir insanın 24 saat güvenli, huzurlu ve kaliteli yaşayabileceği yaşam alanları tasarlıyoruz. Dolayısıyla bizim projelerimizde insanlar kendilerini konforlu yaşam alanlarında buluyor. Biz de insanların ihtiyacı olan yeşil alanlar alışveriş yerleri sosyal ve kültürel aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri yerler oluşturuyoruz. Bizim için önemli olan insanların her anını huzurlu geçirmeleri olduğu için projelerimiz de bu doğrultuda gelişiyor."


Standartlara uymak meziyet olmamalı


Süleyman Varlıbaş'a göre binaların depreme dayanıklılığı bir meziyet değil olması gereken bir standart. Firmalar bu sahada oynuyorsa işi kurallarına göre yapmalı. "Ülkemizin deprem gerçeğini dikkate aldığımız zaman olmazsa olmaz kurallar var" diyen Süleyman Varlıbaş şunları söyledi: "Zaten binalar depreme karşı dayanıklı olmalı, bu bir meziyet veya artı değil. Bu durum binayı kim yaparsa yapsın değişmez. Aksi davranan zaten görevini yapmıyor demek. Binan deprem yönetmeliklerine uygun yapılması gerekiyor ve bu bir meziyet olarak gösterilemez. Bu gerçekten hareketle biz Türkiye'deki deprem kriterlerinin de üzerine çıkıyor ve California standartlarında inşaat yapıyoruz. Yani deprem hesaplarımız daha üst seviyelerde. Bizim özelliğimiz fark yaratmak. Diğer firmalardan farklı çalışmayı ve yüksek standartlarda iş yapmayı tercih ediyoruz. Bizim konutlarımızın hepsi tünel kalıp sistemiyle yapılmasına rağmen norma sistemden 20 santim daha yüksek yapılır ve tavan taban arası net 2.70 santimetre. Bu diğer konutlarda en az 10 santim daha küçük. Dolayısıyla konutların daha ferah olması adına bu önemli bir fark. Kapı ve pencerelerimiz doğal ve ahşap. Beyaz eşyalarımız da dünyanın en iyi markasının ürünleri. Otoparkımızın büyüklüğü dairenin büyüklüğüne göre değişiyor. Yeşil alan toplamın yüzde 80'ini oluşturuyor. İçeride kullanılan malzemeler en kalitelisi ve işçilik 1. sınıf. İnsanların sosyal aktivitelerin hepsini yapma olanağı var ve toplam kalite farkımızı fiyatlara pek yansıtmıyoruz. Biz insanların standartlarını yükseltiyor ve insanca yaşayabileceği koşulları oluşturuyoruz."


TOKİ konut fiyatlarını dengeledi


Süleyman Varlıbaş aslında TOKİ'nin çok doğru bir iş yaptığı ve konut fiyatlarını dengelediği kanısında. "Konutlar hasılat paylaşımıyla yapıldığı için hem İstanbul'da güzel projeleri ortaya çıkararak kentin görüntüsü değişti hem de elde ettiği karla sosyal konutların yapımına hız kazandırdı" diyen Süleyman Varlıbaş şöyle devam etti: "Erdoğan Bayraktar'ın yaptığı işler daha önceden başlatılsaydı, Türkiye de konut açığı kalmazdı. Bu Erdoğan Bayraktar'ın üstün başarısı ve büyük bir meziyet olarak kabul edilmeli. Aslına bakarsanız aynı sektördeyiz ve  TOKİ  benim de tenkit etmem gereken bir kurum ama yaptığı başarılı işlerle köklü değişimlere zemin hazırladı. Bu başarı bence kabul edilmeli."


Kutu


Ataşehir


Rezidence tipi 31 katlı olan towers 1+1'den 5+1'e kadar toplam 318 daireden oluşuyor. Daireler brüt 118-256 metrekare arasında değişiyor. Suites tipi 12-13 katlı binalarda 2+1'den 6+1'e kadar brüt 141-192 metrekare arası toplam 338 daire bulunuyor. 14 katlı olan stüdyo tipi binada 166 adet 67 metrekare 1+1 tipi daire yer alıyor.


Bahçeşehir


16-18 katlı stüdyo binalarda toplam 296 adet brüt ortalama 70 metrekare 1+1 stüdyo daire var. 14-17 katlı flats tipi binalarda brüt 62-156 metrekare arası 1+1'den 3+1'e kadar toplam 272 adet daire bulunuyor. Brüt 153 ve 226 metrekare arası 108 adet dubleks daire, 6 adet 8+3 4 katlı havuzlu brüt 895 metrekare villa mevcut.


İş hacmi yüksek


Varlıbaş Grup ulusal ve uluslararası piyasalarda faaliyette bulunan lider bir mühendislik, müteahhitlik, inşaat ve gayrimenkul geliştirme hizmetleri organizasyonu. Geçtiğimiz çeyrek yüzyıl boyunca grup yan kuruluşlarıyla birlikte, projelerin her aşamasında mevcut ileri uzmanlık ve teknik bilgi birikimiyle önemli bir iş hacmine ulaştı. Özellikle son on yıl grup şirketlerinin aldıkları işlerin adet ve ihtisas olarak yüksek seviyelerde olması bakımından altın yılları sayılabilir.


(Yeni Şafak)