Vatandaşın gözü özel bankalarda!

Vatandaşın gözü özel bankalarda! Vatandaşın gözü özel bankalarda!

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon aile ev almak için fırsat kolluyor. Ev almak isteyenler konuttaki faiz indirimine özel bankaların da dahil olmasını bekliyor.Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketiciler kredilerini yapılandırmak için yoğun talepte bulunuyor” dedi.Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 4.25 baz puan indirmesinden sonra kamu bankaları da konut kredilerinin faiz oranlarını 0.99’a düşürmüştü. Yapılan indirimlerin ardından vatandaşlar kullandıkları yüksek faizli konut kredilerini yapılandırmaya yönelik yoğun talep gösteriyor. 

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan haberde, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, özel sektör bankalarının da mutlaka kamu bankalarının faiz oranlarına inmesinin gerekli olduğunu söyledi. Ayrıca, Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal da yaptığı açıklamada 4 milyon ailenin ev almak için fırsat kolladığını belirterek, çoğunluğu orta ve alt gelir grubunda yer alan ailelerin 2 bin ila 2 bin 500 lira arasında aylık ödeme planlanıyla ev arayışında olduğunu belirtmişti.

 

KAMU-ÖZEL ARASINDAKİ FARK ANORMAL SEVİYEDE

Kamu bankalarının uyguladığı faiz indirimlerinin önemli olduğunu fakat kredi hacmi açısından yetersiz seviyede kaldığını söyleyen Ağaoğlu, “Önümüzdeki günlerde yine faiz indirimi bekleniyor, indirimler gerçekleştiğinde de tüketiciler hem alım hem de yapılandırma taleplerini daha güçlü seslendirebilecekler” dedi. Bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntının özel sektörün faiz oranlarında yaşanan fark olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, rekabet olan ortamda kamu tarafında 0,99 olarak uygulanan faiz oranının özelde 1,5 seviyelerinde olmasının anormal bir durum olduğunu kaydetti.

KAMU OTORİTESİ DEVREYE GİRMELİ

Bankaların tüketicinin cayma hakkını da görmezden gelmemesi gerektiğinin vurgulayan Ağaoğlu şunları söyledi:

“Piyasalarda aslında reel konut kredi faizleri 1.0 seviyelerine henüz inmedi ya da bir kısım banka sektörü yönetimi bunu indirmemekte açıkça direniyorlar” dedi. Kamu otoritesinin devreye giremsi gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda yapılması gereken, kamu otoritesi duruma müdahale edecek ve kamu bankalarının bu faiz indiriminden yüksek faiz ödeyen vatandaşların yararlanması için özel sektör bankalarının da faiz oranlarını makul seviyeye çekecekleri düzenin kurulmasıdır. Bir düşük faizli bir yüksek faizli. Bu da tüketici kanununa ve Anaya’nın Eşitlik İlkesi’ne aykırı.”


Ülke genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 320 lira olurken son 1 yılda konut satış fiyatlarındaki düşüş oranı yüzde 3,8 oranında gerçekleşti. Konut satışlarının yüzde 17,9‘unun gerçekleştiği İstanbul’da ise konut fiyatları son 1 yılda yüzde 15,69 düşüş gösterdi ve ortalama metrekare satış fiyatı 3 bin 589 lira olarak gerçekleşti. Satışların yüzde 9,59’unun gerçekleştiği Ankara’da ortalama konut metrekare satış fiyatı Temmuz sonu itibarı ile bin 798 lira, son 1 yıllık değer düşüşü ise yüzde 3,9 olarak gerçekleşti. Konut satışlarının yüzde 5,7’si ise İzmir’de gerçekleşti. Verilere göre İzmir’de Temmuz sonu itibariyle ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 879 lira oldu. İzmir’de son 1 yılda konut fiyatları da yüzde 0,8 artış gösterdi.
 

Faiz indirimleri sonrasında konut satışları toparlanıyor!

Özel bankalardan konuta özel faiz indirimi!

Konut kredisine ne kadar ek masraf uygulanıyor?