Vaziyet planı ne demektir?

Vaziyet planı ne demektir?

Bir projede mutlaka yer alması gereken vaziyet planı ne demektir? Vaziyet planı neye deniyor? Vaziyet planı nasıl çizilir? Vaziyet planı hakkında merak ettiklerinizi haberimizin devamında detaylı olarak bulabilirsiniz..Vaziyet planı ne demektir?


Vaziyet planı ne demektir merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Bir projede bulunan inşaat alanındaki tüm varlıkların yerinin gösterildiği ölçekli haritalara o projenin vaziyet planı deniyor. Vaziyet planında bina yeri,yol, yön durumu, ağaç, telefon direği, su ve elektrik hatları gibi özellikler belirtiliyor.Vaziyet planı nasıl çizilir?


Vaziyet planı, kadastro müdürlüklerinden alınan aplikasyon krokisi, ilgili idaresinden tasdikli kotlu kroki ve 1/1000 olcekli imar plani paftalarindan (ilgili idareden alinacak imar durumu) yararlanılarak çiziliyor. Vaziyet planı çizilirken plan sartlari ve imar mevzuati da dikkate alınıyor. Projenin büyüklüğüne ve elde edilen bilgi paftalarının ölçeğine göre 1/200, 1/2000 ve 1/500 ölçekleri de kullanılabiliyor.Vaziyet planında bulunması gereken bilgiler


- Tanımlı röper noktası

- Eğim

- Yaya taşıt ilişkisi

- Yotlar(özellikle çatı)

- Çatı gösterimi

- Yakın çevre düzenlemesi

- Yönler, hakim rüzgar

- Toplam metrekare

- Siluet, arazi kesiti

- Cadde sokak tanımları

- Çizgi kademelenmesi
Tuğçe ERSOY/Emlakkulisi.com