Vedat Aşçı'nın abisi kim?

Vedat Aşçı'nın abisi kim?

Bir yanlış anlaşılma olmasın. Bu soruyu biz değil, Sabah gazetesi soruyor. Vedat Aşçı'nın yaptırdığı hangi imar plan tadilatından dolayı bu soru soruluyor?SSK'nın Beşiktaş'ta bina yapmak istediği yere Büyükşehir izin vermedi. Araziyi alan Vedat Aşçı ise emsal artışıyla birlikte izni aldı. Beşiktaş Belediyesi de dava açtı..

İstanbul'da 7.5 dönümlük SSK arazisi için Büyükşehir ile Beşiktaş Belediyesi arasındaki anlaşmazlık yargıya taşındı. 42 milyon YTL'ye Astaş Gayrimenkul'e satılan ve ardından emsal artışı yapılarak değerinin 10 katı rant sağladığı ileri sürülen Maçka'daki SSK arsası için kavga sürüyor. Binlik planları onaylanmadığı için bir yıldır çivi çakamayan Beşiktaş Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nın yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvurdu.

42 MİLYON YTL

Sosyal Sigortalar Kurumu, Vişnezade'deki 7.5 dönüm arazisi için ''Ticaret ve katlı otopark'' talebiyle 2005 yılında emsal artışı istedi. Büyükşehir, bölgede yoğunluk artışı olacağı için değişiklik talebini kabul etmedi. SSK'nın talebi belediye meclisinde bekletilirken arsa 42 milyon YTL'ye Vedat Aşçı'nın Astaş

Gayrimenkul şirketine satıldı. Bu arada Beşiktaş Belediyesi, ilçenin 1/1000 planlarını satıştan önce kendi meclisinden geçirerek onay için Büyükşehir'e gönderdi. Arazinin Astaş Gayrimenkul'e satılmasından sonra emsal artışının yapılarak 1/5 binlik planlara işlenip, ilçenin yaptığı 1/binlik planlara konulmak istenmesi Beşiktaş Belediyesi'nin itirazına neden oldu.

Haksız rant yaratıldı iddiası

Değişikliğe 2 ay önce müteahhide haksız rant sağlandığı gerekçesiyle itiraz eden Şehir Plancılar Odası'na cevap verilmezken, söz konusu parselde Büyükşehir tarihinde bir ilk de yapıldı. 8 m. yüksekliğinde bodrum kat emsal dışı bırakılarak yaklaşık 25 bin metrekarelik inşaat alanı yaratıldı. Emsal dışı alandan kazanılacak ücretle büyük bir rant elde edileceği iddia edildi.

(Sabah)