Vestel LED aydınlatma ürünlerinin Avrupa’ya ihracatı başladı!

Vestel LED aydınlatma ürünlerinin Avrupa’ya ihracatı başladı!Vestel, yerli tasarım ve üretim LED aydınlatma ürünleriyle katıldığı İstanbul Light Fuarı’nda Avrupa’ya ihracat başlattığını açıkladı.... Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, LED aydınlatma ürünlerinin sistem ve armatür üretimlerini Manisa’daki Vestel City’de yaptıklarını belirterek “Amacımız, bir yandan Türkiye LED aydınlatma sektöründe kaliteyi oturtmak, diğer yandan ürün ve ithalat standartlarının belirlenmesini sağlayarak Türkiye’nin LED aydınlatma çöplüğüne dönüşmesini engellemek” dedi. Avrupa’nın en büyük aydınlatma sektörü derneği Lighting Industry Association’ın  (LIA) ilk ve tek Türk üyesi Vestel, Panel Light ve Power Supply LED ürünleriyle LIA’den uluslararası standartlarda kalite onayı aldı.


Vestel’in, 40’ın üzerinde ürünüyle katıldığı İstanbul Light Fuarı kapsamında düzenlediği toplantıda Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, LED aydınlatmadaki yeni yatırımlarını, Avrupa’ya başlattıkları ihracatı ve sektördeki hedeflerini açıkladı. Yüksek enerji verimliliği sağlayan, çevre dostu LED aydınlatma çözümlerinin Türkiye’deki öncüsü olmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan şöyle konuştu: 


“LED aydınlatma sektörüne 2011’de giren ve 2 yıl gibi kısa bir sürede yerli tasarım ve üretime geçen Vestel, bugün ürünlerini Avrupa’ya ihraç ediyor. Hem tasarımını hem üretimini yaptığımız LED aydınlatma ürünlerini yine kendi bünyemizdeki laboratuvarlarda test ediyoruz. Ürünlerimizin kalitesine son derece güveniyoruz.”


Vestel’in sokak aydınlatması ilk kez fuarda görücüye çıktı


Vestel Ar-Ge merkezinde tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanan Sokak Aydınlatması ürününün ilk kez İstanbul Light fuarında sergilendiğini de sözlerine ekleyen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, ürünün optik, mekanik, elektronik ve güç ünitesi tasarımlarının  Manisa’da bulunan Ar-Ge merkezi tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Erdoğan, Vestel City’de yapılan optik ölçüm laboratuar yatırımı ile ürünün özelliklerinin test edilerek doğrulandığını, tasarlanan ürünün akıllı aydınlatma özelliği sayesinde enerji tüketim miktarını daha da azaltacağını söyledi. 


Vestel, LED aydınlatma kirliliğine karşı standart arayışında


Hem Türkiye’nin hem de dünyanın geleceğinin enerji verimliliği yüksek LED aydınlatma teknolojisinde olduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan, Manisa Vestel City’de gerçekleştirdikleri yerli tasarım ve üretimin Türkiye’nin geleceğine yatırım olduğunu söyledi. Vestel olarak Türkiye’de LED ürün kullanımının artırılması için öncelikle Türk LED aydınlatma sektörüne standartlar getirilmesi ve ithalatın kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayan Erdoğan şunları ifade etti:


“Sektörel standartlar henüz oluşmadığından şu an Türkiye’ye kontrolsüz bir LED aydınlatma ithalatı var. Bu da kalitesiz ürünlerin pazara giriş yapmasına ve tüketicinin güveninin sarsılmasına neden oluyor. Biz, Vestel olarak, büyüme ve gelişmenin belli standartlar dâhilinde gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Amacımız, bir yandan Türkiye LED aydınlatma sektöründe kaliteyi oturtmak, diğer yandan ürün ve ithalat standartlarının belirlenmesini sağlayarak Türkiye’nin LED aydınlatma çöplüğüne dönüşmesini engellemek. Standartların oluşturulması, kontrolsüz ithalatın önüne geçilmesi ve LED aydınlatma kirliliğinin engellenmesi için sektöre rehberlik edecek bilimsel çalışmaları da destekliyoruz.”


Vestel, İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü’ne LED ürünlerin AR-GE çalışmalarının yapılacağı, kalite kontrol ve güvenlik testlerinin yürütüleceği, standartlarının belirleneceği Aydınlatma Laboratuvarı kurulması için destekte bulundu. Türkiye’de LED aydınlatma pazarının çok geniş ve yüksek potansiyele sahip olduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan, “Vestel olarak bu sektörün öncüsü olmak için çalışıyoruz” dedi. 


LIA’dan Vestel’e kalite onayı


Vestel, Avrupa’nın en büyük aydınlatma sektörü derneği Lighting Industry Association’a  (LIA) üye ilk ve tek Türk şirketi oldu. Vestel LED aydınlatmanın Vestel Panel Light ve Vestel Power Supply LED ürünleri, aydınlatma sektöründe 175 yıllık deneyime sahip LIA’dan uluslararası standartlarda kalite onayı aldı.


“LED aydınlatma okul seçiminde kriter olmalı”


Erdoğan, Türkiye’nin LED’sel dönüşümünü sağlamak için öncelikle ürünlerin sağlık ve enerji tüketimi açısından avantajlarına odaklanmak ve pahalı algısını yıkmak gerektiğini belirterek şunları ifade etti:


“Cıva içermeyen yapılarıyla çevre dostu olan LED aydınlatma ürünleri, standart aydınlatma armatürlerine göre daha az enerji harcıyor ve ürünlerin karbon salınımlarının düşmesine katkı sağlıyor. Çevreye dost LED Aydınlatma ürünlerinin  çocukların vakitlerinin çoğunu geçirdikleri okullarda kullanılması aileler için bir tercih kriteri olmalı.”


LED’sel dönüşüm yüzde 80 tasarruf sağlıyor


Erdoğan, LED dönüşümünün firmalara sağlayacağı enerji tasarrufu ve maliyet düşüşü hakkında şunları söyledi: 


“Halihazırda aydınlatılan bir firmanın LED dönüşümünden elde edeceği tasarruf, ilk yatırım maliyetini ortalama 18 ayda amorti eder. Aydınlatma sistemi yeni kurulan bir firma ise yatırım maliyetinin geri dönüşünü yaklaşık 8 ayda alır. Rakamsal değerler proje bazlı olarak değişir ancak LED dönüşümünün yüzde 80’e kadar tasarruf sağladığı saptanmıştır.”


LED aydınlatma ürünlerinin akkor lambalara oranla yüzde 80’e, ‘enerji tasarruflu’ floresan lambalara oranla yüzde 50’ye varan seviyelerde enerji tasarrufu sağladığını da ifade eden Erdoğan,“12 saatlik günlük kullanımda akkor lambalar kullanım ömürlerini 6 ayda, tasarruflu lambalar ise 2 senede tamamlıyor. Aynı kullanım şartlarında LED aydınlatma ürünlerinin ömrü ise 8 sene. Türkiye’nin LED’sel dönüşümü tamamlandığında enerji tasarrufu açısından ciddi bir adım atılmış olacak. Böylece cari açığımızdaki en büyük paya sahip kalemlerden enerji ithalatının düşürülmesine katkı sağlayacağız. Bu dönüşüm, toplum sağlığı kadar refahına da yatırım anlamına geliyor” dedi.


Dönüşüme kendi ofislerinden başladıklarını söyleyen Erdoğan, Vestel City, Zorlu Center, Vestel bayileri, Vestel yetkili servisleri ve Zorlu Enerji santralleri dâhil olmak üzere Zorlu Grubunda LED aydınlatma ürünleri kullanıldığını belirtti.