Veysel Eroğlu Kastamonu'ya 166 milyon liralık yatırım yapacağız!

Veysel Eroğlu Kastamonu'ya 166 milyon liralık yatırım yapacağız! Veysel Eroğlu Kastamonu'ya 166 milyon liralık yatırım yapacağız!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Kastamonu'da bedeli 166 milyon liraya kadar ulaşacak bir dizi yatırım yapacaklarını ifade etti...Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Kastamonu'ya 166 milyon lira yatırım bedelli 28 müjdeyle geldik" dedi.


Bakan Eroğlu, açılış ve ziyaretler için geldiği Kastamonu'da Vali Erdoğan Bektaş'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, kentte 11 tesisin temeli, 1 tesisin açılışının yapılacağını, bunların maliyetinin de 110 milyon lira olduğunu söyledi.


Kastamonu'da barajlar, göletler ve dere ıslahlarının çok önemli olduğuna işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:


"Kentte 166 miyon lira yatırım bedelli 28 müjdeyle geldik. Kastamonu için bunlar büyük müjler. Burası bizim bakanlığımız açısından çok önemli bir ilimiz. Özellikle 2013 ve 2014'ü biz Kastamonu'da yatırımlarda hamle yılı ilan ettik. Şu anda 28 müjdemiz var. Başbakanımız da kente her türlü desteği verme konusunda bize açık bir çek verdi. Müjdeler arasında Devlet Su İşleri'nin baraj, gölet ve baraj sulaması ve 15 dere ıslahı gibi çalışmalar var. Orman Genel Müdürlüğü de önemli 4 müjde veriyor. Bu yıl 50 bin 880 dekar alanda ağaçlandırma taahhüt ediyor. 1 milyon 980 bin adet fidan dikilecek. 2013'te burada ayrıca 4,5 milyon fidan üretilecektir. Bir adet de bal ormanı kurulacak. Vatandaşların ormanlardan istifade etmesini istiyoruz. 'Ceviz Eylem Planı' kapsamında ise 383 dekar alanda ceviz fidanı dikilecektir."


Bakan Eroğlu, Kastamonu için doğa ve yayla turizminin geliştirilmesine yönelik master programı hazırladıklarını, 2013'te 11 adet otomatik meteoroloji gözlem istisyonu kurulacağını vurguladı.


Projelerler kapsamında göletlerin önemine de işaret eden Eroğlu, 75 bin 570 dekar arazinin sulanacağı inşaat ve planlama safhasındaki 13 adet göl ve su faaliyetleri hakkında bilgi verdi.


Bir gazetecinin "2B yasasıyla ilgili vatandaşların talepleri değerlendirilecek mi" sorusunu Bakan Eroğlu, "2B yasasını çok güzel bir şekilde çıkarttık. Vatandaşlarımız mutlu çünkü tapularını veriyoruz. Vatandaşların yüzde 95'i 2B yasasından memnun. Bazısı ise muhalefetin tahrikleriyle bundan, bu güzel çözümden rahatsızlık duyabilir. Bir problem varsa onu da çözeriz" diye cevaplandırdı.


Vali Bektaş'ın hediye verdiği Bakan Eroğlu, cenneti dünyada görmek isteyenlerin Kastamonu'ya gelmesi gerektiğini kaydetti.


Daha sonra Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğündeki İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katılan Bakan Eroğlu, ilgili genel müdürlüklerinin yatırımları hakkında sunum yapacağını kaydetti.


AA