03 / 07 / 2022

Veysel Eroğlu: Yatırım ortamı iyileştirilecek!

Veysel Eroğlu: Yatırım ortamı iyileştirilecek!

Orman ve Su İşleri Bakanı Bakan Veysel Eroğlu “İşadamlarının işlerini kolay kılmak lazım. Tüm süreçleri hızlandırıp kazmayı vur demek lazım. Biz diyoruz ki bürokratik işlemleri azaltalım. Tüm işler bir kurumda toplansın” dedi.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve girişimcilerin önünün açılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu’na sunacağı öneriyi HABERTÜRK’e açıkladı. “İşleri kolay kılmak lazım. İşadamlarına, önüne çukurlar kazarak ‘hendekleri atla, dereyi yüz, dağları tırman, nehri yüzerek geç. Dağa tırmanacaksın, bayrağı şuraya dikeceksin’ demek olmaz” ifadelerini kullanan Bakan Eroğlu; enerji, maden ve HES projelerinde ilgili tüm kurumların bir çatı altında bir araya gelerek tüm izin ve yasal süreçleri tamamladıktan sonra yatırımcının önüne “kılçıksız” bir şekilde projeyi getirmesi gerektiğini söyledi.


BAKANLAR KURULU’NA PROJEYİ GÖTÜRÜYOR


Bakanlık olarak lisans vermek gibi bir düşüncelerinin olmadığını vurgulayan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “HES’lerde ise süreler çok uzuyor. Yatırımcı, nereye gideceğini, işlemleri bilmiyor. Diyelim ki DSİ bütün işlemleri yürütsün, izinleri falan alsın ihaleye öyle çıksın. Biz şimdi ne yapıyoruz: Şurada bir HES var, bunu yapar mısın? Geliyor, izin alacak mı almayacak mı, orman izni var mı bilmiyor. ÇED raporu alınmamış. ÇED raporlarıyla ruhsatlarla neredeyse iki yıl uğraşıyor. Maden var orada kardeşim, maden çıkacak belli. İzinleri al, ÇED’i al, orman izinlerini al, işlemlerini yap. De ki ‘şurada şu işlem var, kazmayı vur.’ Yani kılçıksız şekilde ihaleye açılacak. ”


Eroğlu, Bakanlar Kurulu’na bugün sunacağı yatırım destek ve teşvik projesinin detaylarını da anlattı: “Bürokrasi çok fazla, Türkiye’de işadamları adeta engelli koşu yapıyor. Sanayiciler ve işadamları, iş yapacakları zaman kurumlar arasında büyük sıkıntı yaşıyor, iş gecikiyor. Biz diyoruz ki bu bürokratik işlemleri azaltalım. Gelsin bir kurumda toplansın bu işler, kim yetkiliyse orada bitsin. O kurum görüşleri alsın; her şey hazır olsun. İşadamları mesailerinin çoğunu kurumlarda geçiriyor. Birisi bir alanda tesis kuracaksa hazırlayalım altyapısını, üstyapısını, izinlerini, ruhsatlarını, ÇED’i falan, gelsin işadamları kazmayı vursun, başlasın. Bir şekilde bütün kurumlar bir araya gelsin. Enerji santralı mı kuracak ilgili kurum yani Enerji Bakanlığı bütün işlemleri tamamlasın; ÇED’ini, orman izinlerini, atıkları nereye dökeceğini, malzemeyi nereden alacağını, her şeyi hazırlasın, bitirsin. Hazır bir şekilde ihale edilsin, isteyen varsa gelsin alsın. İşlemleri devlet önceden yapsın istiyorum” dedi.Habertürk