Yabancı Boğaz'da yazlık alıyor!

Yabancı Boğaz'da yazlık alıyor! Yabancı Boğaz'da yazlık alıyor!

Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, en büyük alıcıların Ortadoğulular olduğunu söyledi. Kırmızıtaş, en çok talebin Katar'dan geldiğini ifade etti.Yabancıya konut satışları rekor üstüne rekor kırarken Boğaz hattında bulunan yalı ve köşklere yoğun ilgi var. Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, en büyük alıcıların Ortadoğulular olduğunu açıkladı.

Yüzde 82'lik artış var

Yeni yıla hızlı başlayan yabancılara konut satışı son 4 aydır hız kesmeden sürüyor. Nisan ayında 3720 konut yabancıya satılırken ilk 4 ayki rakam 13 bin 338'e yükseldi. Geçen yıl ilk 4 aydaki satış 7341 olarak açıklandı. Yani yüzde 82'lik artış meydana geldi. Ulaşılan bu rakam aynı zamanda bir rekor olarak açıklandı. İstanbul ilk 4 ayda yabancıya 6 bin 160 konut satışıyla birinci oldu. En çok konutu Iraklılar (2314 adet) alırken Iraklıları, İranlı, Suudi, Rus ve Afganlar takip etti.

500 milyona kadar

Özellikle KDV muafiyeti, vatandaşlık için 250 bin dolarlık yatırım bedeli gibi düzenlemeler ile yurtdışında gerçekleşen fuarlardan sonra yabancıya satışlardaki artış hızlandı. İstanbul Boğazı'nın üst düzey gelir grubuna sahip yabancıların tercih ettiği en önemli lokasyon olduğunu ifade eden Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Ortadoğu ülkelerinden üst düzey gelir grubuna sahip belli bir kesimin İstanbul Boğazı'ndaki yalı ve köşklere büyük ilgisi var. Avrupa yerine İstanbul'da yalı veya köşk tercih etmelerinin başlıca sebebi daha kolay vatandaşlık alabilmeleri. Ev almak isteyenler nisan-mayıs aylarında İstanbul'a gelmeye başlar ve bu yoğunluk ekime kadar sürer. İstanbul Boğazı'nda yalı fiyatları 30 milyon lira ila 500 milyon TL arasında değişiyor" diye konuştu. 

En pahalısı Katarlılara

Irak, İran, Ürdün, Türk Cumhuriyetleri, Katar'dan çok talep geldiğinin altını çizen Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Son dönemde gayrimenkulde dolardan TL'ye geçiş de alımları kolaylaştırdı, yalılar yabancılara göre daha ulaşılabilir hale geldi. Katarlılara 150 milyon dolara satılan yalı Şehzade Burhanettin Yalısı (Erbilgin Yalısı) en pahalı yalı konumunda. Katarlılar yine Sarıyer'de 75 milyon dolara yalı aldı. 600 yalının yaklaşık 100'ünü yabancılar almış durumda. Ortadoğulular yalıları yazlık olarak kullanıyor" açıklamasında bulundu.