Yabancı yatırımcıdan Varlık Fonu'na büyük ilgi!

Yabancı yatırımcıdan Varlık Fonu'na büyük ilgi!Yabancı yatırımcının Varlık Fonu'na şimdiden büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Maliye Bakanı Ağbal, "Yurtdışında yatırım bankaları ve fonları, TVF ile görüşmek, gelecekteki yatırım fırsatlarını konuşmak istiyor" dedi.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bakanlar Kurulu kararıyla kamuya ait, Hazine Müsteşarlığı'nın altında yer alan ve özelleştirme programında yer alan bazı şirketleri Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) devrettiklerini hatırlattı. TVF'ye devredilen şirketlerin ülkenin en gözde ve stratejik kurumları olduğunu vurgulayan Ağbal, "Bu kurumların gerek yurtiçi gerekse yurtdışında faaliyetlerini daha artıracak ortamlar sağlanır. Bu şirketler için hem içerideki rekabet hukuku da dahil olmak üzere mevzuat bakımdan sıkıntı oluşturacak bir ortam asla oluşmaz, Bakanlar Kurulu'nun da böyle bir oluşumla ilgili bir şeyi onaylaması mümkün değil, zaten böyle bir plan da yok" dedi. 


'FIRSATLARI KONUŞALIM' DİYORLAR 

Ağbal, varlık fonlarının gücünün sahip oldukları varlıkla doğru orantılı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Dünyada 3 trilyon dolarlık fonlar da var, 3 milyar dolarlık da. Biz TVF'yi, gelecek dönemde Türkiye ile ilgili oluşabilecek bütün mega projelere imkan sağlasın diye kurduk. Bugün özellikle yurtdışında yatırım bankaları, başka ülkelerin yatırım fonları, TVF ile görüşmek, gelecekteki yatırım fırsatlarını konuşmak istiyor." 


Yeni firma planlanmıyor 

Yapılan değerlendirmeyle şu aşamada söz konusu şirketleri TVF'ye almayı uygun gördüklerini vurgulayan Ağbal, "Şu anda hemen başka bir değerlendirme yaparak, 'şu şirketleri de alalım' diye bir değerlendirmemiz yok" ifadelerini kullandı.


TVF'deki şirketlere ayrıcalık yok

Varlık Fonu kanununda fonun kendisi, fonu kuracak şirket ve fon tarafından kurulacak alt fonlar ve şirket tarafından kurulacak alt şirketlere bazı istisnalar getirildiğini kaydeden Ağbal, "Kanun kapsamında kurulan fon ve şirketler istisna tutulacak. Ya da bu fon ya da şirket tarafından kurulacak olanlar istisna. Dolayısıyla bugün TVF'ye devrettiğimiz şirketler rekabet hukuku da dahil olmak üzere hangi kurallara tabi ise aynı kurallara tabi olmaya devam edecek. Devredilen şirketlere rekabet hukuku açısından bir farklılık getirilmesi söz konusu değil" dedi.


Akşam