Yabancılar konut alımında huzur kriterini atlamıyor!

Yabancılar konut alımında huzur kriterini atlamıyor! Yabancılar konut alımında huzur kriterini atlamıyor!

Ülkemizde yabancılara yapılan konut satışı 2015 yılında 2014'e göre %20 artarken, konunun uzmanları bu artışın bölge ülkelerindeki savaş, terör, ekonomik nedenler gibi kriterler göz önüne alınarak 2016'da da devam edeceğini belirtiyor.

Ülkemizde yabancılara konut satışı TÜİK verilerine göre 2015 yılında 2014'e göre %20 artarak, 18 bin'den 22 bin 830'a yükseldi. Bu rakamın yarısından fazlasını Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşlarına yönelik satışlar oluşturdu. Türkiye'nin önde gelen Gayrimenkul firmalarından Century 21 Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, yabancıların Türkiye'de konuta ilgisinin 2016 yılında da artarak devam etmesinin beklendiğini kaydetti. Türkiye'nin özellikle savaş, ekonomik nedenler ve doğal güzellikler gibi çeşitli kriterlerin dikkate alınmasıyla konut alımı konusunda ilgi gördüğünü ifade eden Uzel şunları söyledi: "2015'te ülkemizde en çok 4 bin 228 adet ile Iraklıların konut alımı yaptığını görüyoruz. Bu durum bize Iraklıların savaş ve terör olaylarının yoğun bir şekilde devam etmesinden dolayı ülkelerini terk etmeye devam ettiklerini gösteriyor. Iraklılar'ı Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya vatandaşları takip ediyor. Bu da demek oluyor ki; yabancılar sadece terör olayları ve savaştan kaçmak için değil, aynı zamanda ülkemizin doğal güzellikleri ve ekonomik sebeplerle Türkiye'de konut sahibi olmayı tercih ediyorlar." 

İstanbul yoğun talep görüyor

Century 21 Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, yabancıların sadece tatil amaçlı konut alımı yapmadıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: "Yabancılara geçen yıl satılan 22 bin 830 konutun 7 bin 493’ü İstanbul, 6 bin 72’si Antalya ve bin 501’i Bursa’da bulunuyor. Trabzon'da da 778 konutla bir önceki yıla göre %246'lık artış söz konusu. Bu rakamlar bize yabancıların konut alımında sadece tatil kriterini kullanmadığını, bölge seçimini kendilerine yeni ve huzurlu bir yaşam sunan bölgelerden yana yaptıklarını ortaya koyuyor."

2016'da da artış sürecek

Yabancıların 2016 yılında da Türkiye'de konut alımını sürdüreceklerini ifade eden Uzel, "2016'da yabancıların konut alımının 2015'e göre artacağını beklemekteyiz, Türkiye'nin, bölgesinde yaşanan savaşlara ve çatışmalara rağmen huzurlu bir ülke konumunda olmayı devam ettirmesi yapancılara cazip gelmeye devam edecek. Türkiye'nin ekonomik olarak pek çok bölge ülkelerine göre gelişmişlik düzeyinin yüksekliği ve doğal ve güzellikler de buna eklendiğinde 2016'da da yabancıların yoğun olarak ülkemizde konut alımını sürdüreceklerini öngörmekteyiz" diye konuştu.


Haber Dünya gazetesinde şöyle yer aldı;


Yabancılar 2016'da konut almaya devem edecek!

Türkiye'de yabancılara konut satışı TÜİK verilerine göre 2015 yılında 2014'e göre yüzde 20 artarak, 18 binden 22 bin 830'a yükseldi. Bu rakamın yarısından fazlasını Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşlarına yapılan satışlar oluşturdu. Century 21 Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, yabancıların Türkiye'de konuta ilgisinin 2016 yılında da artarak devam etmesinin beklendiğini kaydetti. 

Türkiye'nin özellikle savaş, ekonomik nedenler ve doğal güzellikler gibi çeşitli kriterlerin dikkate alınmasıyla konut alımı konusunda ilgi gördüğünü ifade etti. Yabancıların 2016 yılında da Türkiye'de konut alımını sürdüreceklerini ifade eden Uzel, şunları söyledi: "Türkiye'nin, bölgesinde yaşanan savaşlara ve çatışmalara rağmen huzurlu bir ülke konumunda olmayı devam ettirmesi yapancılara cazip gelmeye devam edecek. Türkiye'nin ekonomik olarak pek çok bölge ülkelerine göre gelişmişlik düzeyinin yüksekliği ve doğal güzellikler de buna eklendiğinde 2016'da da yabancıların yoğun olarak ülkemizde konut alımını sürdüreceklerini öngörmekteyiz." 


Dünya


Haber Sabah Gazetesi'nde şöyle yer aldı:


Yabancılara konut satışı TÜİK verilerine göre 2015'te 2014'e kıyasla yüzde 20 artarak, 18 binden 22 bin 830'a yükseldi. Bu rakamın yarısından fazlasını Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşlarına yönelik satışlar oluşturdu. Century 21 Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, yabancıların Türkiye'de konuta ilgisinin 2016'da da artarak devam etmesinin beklendiğini kaydetti. Türkiye'nin özellikle savaş, ekonomik nedenler ve doğal güzellikler gibi çeşitli kriterlerin dikkate alınmasıyla konut alımı konusunda ilgi gördüğünü ifade eden Uzel şunları söyledi: "2015'te ülkemizde en çok 4 bin 228 adet ile Iraklıların konut alımı yaptığını görüyoruz. Bu durum bize Iraklıların savaş ve terör olaylarının yoğun bir şekilde devam etmesinden dolayı ülkelerini terk etmeye devam ettiklerini gösteriyor. Iraklılar'ı Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya vatandaşları takip ediyor. Bu da demek oluyor ki; yabancılar sadece terör olayları ve savaştan kaçmak için değil, aynı zamanda ülkemizin doğal güzellikleri ve ekonomik sebeplerle Türkiye'de konut sahibi olmayı tercih ediyorlar." 


Sabah


Haber Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


ÜLKEMİZDE yabancılara yapılan konut satışı 2015 yılında 2014'e göre yüzde 20 artarken, konunun uzmanları bu artışın bölge ülkelerindeki savaş, terör, ekonomik nedenler gibi kriterler göz önüne alınarak 2016'da da devam edeceğini belirtiyor. Gayrimenkul firmalarından Century 21 Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, "2015'te ülkemizde en çok 4 bin 228 adet ile Iraklıların konut alımı yaptığını görüyoruz. Bu durum bize Iraklıların savaş ve terör olaylarının yoğun bir şekilde devam etmesinden dolayı ülkelerini terk etmeye devam ettiklerini gösteriyor ve huzurlu yerleri tercih ettiklerini gösteriyor" diye konuştu. 


Yeni Yüzyıl