Yabancılara konut satışı 2018'de rekor kırdı!

Yabancılara konut satışı 2018'de rekor kırdı! Yabancılara konut satışı 2018'de rekor kırdı!

Türkiye genelinde 2018'de satılan konut sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,4 azalarak 1 milyon 375 bin 398 oldu. Yabancılara konut satışı ise 2018 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak 40 bin sınırına ulaştı...


Yabancılara konut satışı 2018 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak 40 bin sınırına ulaştı.

AA muhabirlerinden Murat Birinci ile Handan Güneş'in  TÜİK verilerinden derlediği bilgiye göre yabancılara konut satışı geçen yıl her ay düzenli olarak artış gösterdi. Gayrimenkul ve bankacılık sektörünün yaptığı kampanyalar başta olmak üzere döviz kurlarındaki artışın da etkisiyle yabancılara konut satışı tarihi seviyelerini gördü.

Geçen yıl yabancılara konut satışı 2017 yıl sonuna göre yüzde 78,4 artarak 39 bin 663'e ulaştı. 2017 yılında 22 bin 234 adet konut satışı gerçekleşmişti.

"Konut satışının yüksek olması 2019 için ümit verici" 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 2018 yılında gerçekleşen 1 milyon 375 bin adetlik konut satışının, önceki yıl gerçekleşen 1 milyon 400 bin adetlik rekora çok yaklaştığını söyledi.

Durbakayım, ancak 2018'in son çeyreğinde yüzde 25-30 bandına yükselen mevduat faizlerinin olumsuz etkisiyle hızını kaybettiğini ve yeni rekorun gelmediğini söyledi ve "Mevduat faizi ve döviz gibi alternatif yatırım araçlarındaki kısa vadeli yükselişlerin baskısına rağmen toplam konut satışının yüksek olması, 2019 için ümit verici oldu." dedi.

Durbakayım, 2019'un ilk çeyreğinin 2018 gibi zorlu geçebileceğini, yerel seçimler öncesinde halen yüksek olan mevduat faizlerinin ikinci çeyrekte makul seviyelere inebileceğini belirtti. 

Durbakayım, dövize bağlı tasarruflarda kar realizasyonu yaşanacağını ve kısa vadeli yatırım trendinin tekrar gayrimenkul gibi uzun vadeli yatırımlara dönüşeceğini öngördüklerini söyledi. Durbakayım, sözlerine şu şekilde devam etti; "2018'de bastırılmış konut fiyatlarının bu yıl büyük bir sıçrama yapacağını bilen yatırımcıların da bu artışta etkili olacağını düşünüyoruz. 2019 sonunda satış rakamlarının yine 1,5 milyon seviyesinde olacağını, yabancılara satılan konut rakamının ise 50 bin bandını geçeceğini öngörüyoruz." 

"Sektörde tarihi bir gelişmeye imza attık" 

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan 2018'in sektörü diri tutmak ve ekonomiye yüksek bir katma değer sağlamak adına örnek bir güç birliği dönemi olduğunu söyledi.

Sektör olarak aralık ayında satışları yüzde 2,9 artırarak, 2019 için umut vaat eden bir gelişmeye imza attıklarını kaydetti. 

Babacan, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen ancak yasadaki sert kurallar nedeniyle bekleme pozisyonunda kalmayı tercih eden çok sayıda yabancı yatırımcı olduğunun altını çizdi.

Babacan şu ifadeleri kullandı; "Mevcut tablo, sektördeki canlılığı diri tutmak adına hükümetimizin destekleriyle attığımız adımların karşılığını aldığımızı gösteriyor. 2019'da bu orandaki artış trendinin süreceğini söyleyebiliriz. 200'den fazla farklı sektörü besleyen sektörümüz adına geleceğe umutla bakabiliyoruz." diye konuştu.

"Rakamlar balon dedikodularına ciddi cevap veriyor"

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal ise Türkiye'de 2018'de 1 milyon 375 bin adet konutun satıldığını, 2017'ye kıyasla düşüşün sadece yüzde 2 seviyesinde olduğunu ifade etti. Akbal, şunları kaydetti:

"Bu, hem sektörde tüketicilerin ihtiyaç gereği ev aldığını ortaya koyuyor hem de balon dedikodularına ciddi bir cevap veriyor. 1 milyon 375 bin adetlik konut satışından bahsediyoruz, ki bunun 650 bini yeni konut satışından kaynaklı. Muazzam bir rakam bu, Avrupa'da hiç bir ülke bu rakamlara ulaşamıyor. Ayrıca yabancıya konut satışında da tüm zamanların rekoru kırıldı ilk kez yabancıya konut satışımız 40 bin adete ulaştı. Geçen sene yıl toplamında yabancıya 22 bin konut satmıştık, bu sene toplamında 40 bin. 2 kata yakın bir artıştan bahsediyoruz. Kısa vadede Türkiye olarak yabancıya konut satışından da gelirimizi 10 milyar dolarların üzerine çıkaracağımızı öngörüyorum."

"Konutta ihtiyaç sahibi faizi umursamadı"

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur da Türkiye'de 2018 genelinde 1 milyon 375 bin konut satıldığını ve azalışın sadece yüzde 2,4'te kaldığını belirtti.

Timur, ipotekli konut satışlarının yüzde 60'a yakın azaldığını, genel satışlardaki sadece yüzde 2'lik düşüşün aslında konut sektöründe oluşan talebin ne kadar ihtiyaç kaynaklı, organik olduğunu gösterdiğini belirtti. Timur, şu ifadeleri kullandı; "Konuta ihtiyacı olan faizi göz ardı etti diyebiliriz. Hem de şirketlerin kendi fedakar finansman modelleri ile satış yaptığını ortaya koyuyor. Sektörün fedakarlığına vurgu yapmak isterim, sebebi bu sektörde 2 milyon kişinin istihdam ediliyor olması. Sebebi sektörümüzün 200'ün üzerinde başta sanayi kuruluşları olmak üzere sektörü besliyor olması. Bu devirde bir metrekare bile inşaat yapmak hem bizim açımızdan çok büyük iş hem de her yönüyle memleketimizin ekonomisine çok büyük katkı." 

Erden Timur, Avrupa'da en fazla konut satışının İngiltere’de gerçekleştiğini ve yıllık ortalama 800 bin bandında olduğunu söyledi. Timur, "2018 yıllık konut satış istatistikleri eğer konut kredi faiz oranlarında bir iyileşme görürsek ülkemizde yakın gelecekte konut satışında 1,5 milyonu rahat geçeceğiz anlamına da geliyor. Yabancıya konut satışında da yine yüzde 100'ün üzerinde artışla karşı karşıyayız. Ülkemizde hem teşvikler işe yarıyor hem de coğrafi avantajımız tüm konjonktürel gelişmelere rağmen vazgeçilmez konumda, bunu net gelen taleplerden görebiliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

2018 yılında 1.4 milyon konut satıldı!

2018'de 39 bin 663 konut yabancılara satıldı!