28 / 11 / 2023

Yabancılara markalı konut satışı patladı!

Yabancılara markalı konut satışı patladı!

Yabancılara mülk satışını engelleyen yasa ve küresel kriz nedeniyle Türkiye'de konut alımları yavaşlayan yabancılar yeniden harekete geçtiÖzellikle krizin etkisinin en ağır günlerinin geride kaldığını düşünen yabancılar, Türkiye'de yılın ilk altı ayında, geçen yıla oranla iki kat emlak alımı yaptı.

2005'ten 2008'in sonuna kadar 2.9 milyar dolar civarında alım yapan yabancılar, 2009'da 1.8 milyar dolarlık gayrimenkul satın aldı. Bu rakam 2010'un ilk 6 ayında 1.4 milyar dolar oldu. Geçen yılsa 780 milyon dolardı. Özellikle Türkiye'nin sahil şeridine gösterdikleri yoğun ilgiyle bilinen yabancılar İstanbul'un önde gelen markalı konutlarında da alıma geçti.
 
Uygun ortam satışı 10 kat artırır
Türkiye'de yabancıların konut edinmesine yönelik birtakım engeller var. Yabancılara satışın önündeki engellerin başında mütekabiliyet (karşılıklılık ilkesi) geliyor. Bu ilke, Türklerin yurtdışında mülk edinemediği ülkelerin vatandaşlarına Türkiye'den de konut satışının engellenmesini içeriyor. Küresel kriz sonrasında sermayenin el değiştirdiği Rusya, Kazakistan, İran, Ürdün, Türki cumhuriyetler gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye'den mülk alımında engellerle karşılaşıyor. ABD ve Avrupa ülkelerine satışların önünde bir engel bulunmazken, 89 ülkenin vatandaşı Türkiye'de ev sahibi olamıyor.

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, yabancı sınırının kalkması durumunda satışları 10 kat artabileceğini açıklıyor. Dumankaya, "Gerçek potansiyelin çok altındayız. Almanya kaynaklı Alanya, Antalya bölgelerinde satışlarımız çok fazla oluyor. Vizelerin kalktığı ülkelerle gayrimenkul satışı konusunda anlaşma sağlanabilirse, asıl potansiyel ortaya o zaman çıkacak" diyor. Sinpaş Genel Müdür Yardımcısı Seba Gacemer de daha ciddi gelişmelerin olması için engellerin kaldırılması gerektiğine dikkat çekiyor.
 
 
DUMANKAYA CONSEPT VE IKON
İngilizler alımda
Ataşehir'de projelerine başta İngilizler olmak üzere yabancıların yoğun ilgisi var. Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, özellikle Dumankaya Consept ve Ikon projelerinden yabancıların konut satın aldığını açıklıyor. Dumankaya "Yabancılar projelerimizi hem finans merkezine yakın olması hem de yurtdışında tanındığımız için tercih ediyor" diyor.
 
RIXOS RESIDENCES BOMONTY
Azerbaycan'dan ilgi var
Rixos Grubu'nun Bomonti'de Ayaydın Grup ve İpek-Çakırkaya Ortak Girişim Grubu'yla 12 dönümlük arsa üzerine inşa ettiği Rixos Residences Bomonty projesi de ilgi gören projeler arasında. Proje yetkilileri marka bilinirliği ve proje detayları dolayısı ile yurtdışından en çok ilgi gören projelerden biri olduğunu söylüyor. Yapılan açıklamada, "Özellikle Azerbaycan ve Kazakistan'dan büyük ilgi var ancak bu kişilerin satın alım yapabilmesi için burada şirket kurmuş olmaları veya Türk vatandaşlığına geçmeleri gerektiğinden maalesef talep karşılanamıyor. Şimdiye kadar 15 yabancı uyruklu projeden satın alım yapmış durumda. İlgi gösteren ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Belçika, Kanada, Almanya, Fransa, Azerbaycan, Kazakistan, Suudi Arabistan" çekiyor. diyor.
 
SAPPHIRE
Yüzde 15'ini yabancılar aldı
261 metrelik yüksekliğiyle Avrupa'nın en yüksek binası Sapphire projesinin de yüzde 15'i yabancılara satıldı. Sapphire'in yatırımcısı Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, metrekaresi 12 bin dolar olan projeye özellikle büyük yabancı yatırımcıların talip olduğunu açıklamıştı.
 
MYWORLD
AB ülkelerinden talep var
Son yıllardaki inşaat projeleriyle dikkat çeken Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ise Ispartakule ve Myworld projelerine AB ülkelerinden ilgi olduğunu söylüyor. Türki cumhuriyetlerden ciddi talep aldıklarını belirten Ağaoğlu, "Ancak bu potansiyeli gerçeğe çevirmek proje bazında, dolambaçlı yollarla oluyor. Cebinde parası olan alabilmeli" diyor. 
 
 Yılın ilk 6 ayında 1.4 milyar dolarlık satış oldu
- 2002-2010 yılları arasında 85 bin 676 yabancı konut satın aldı.
- İngiltere, Almanya, İrlanda ve Danimarka konut satışlarında başı çekiyor.
- 2005-2010 arasında 14.4 milyar dolar gayrimenkul satışı gerçekleşti.
- 2010'un ilk 6 ayında 1.4 milyar dolar oldu. Geçen yıl bu rakam 780 milyon dolardı.
- 2006-2008 arasında yabancılara yılda ortalama 3 milyar dolarlık gayrimenkul satışı yapıldı.
- 2009 yılında ise rakam 1.8 milyar dolara geriledi.
Referans/Sevda Yüzbaşıoğlu

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Yabancı gayrimenkule koştu

Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul alımı yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre iki kat artarak 1.4 milyar dolara ulaştı

Mülk satışını engelleyen yasa ve kriz nedeniyle konut alımını yavaşlatan yabancılar yeniden harekete geçti. 2005’ten 2008 sonuna kadar 2.9 milyar dolarlık alım yapan yabancılar, 2009’da da 1.8 milyar dolarlık gayrimenkul aldı.

Bu rakam bu yılın ilk altı ayında 1.4 milyar dolar oldu. Sahil şeridine ilgileriyle bilinen yabancılar son dönemde İstanbul’da0ki projelere yöneldi.

Lüks projelere kaydılar

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, yabancıların Ataşehir’deki Dumankaya Consept ve Ikon projelerine ilgi gösterdiğini söyledi. Ali Dumankaya, “Yabancılar hem finans merkezine yakınlığı hem de yurtdışında tanındığımız için bizi tercih ediyor” dedi.

Rixos Grubu’nun Bomonti’de Ayaydın ve İpek-Çakırkaya ile inşa ettiği Rixos Residences Bomonty de yabancılardan ilgi gören projeler arasında.

Kazakların Bomonti ilgisi

Alınan bilgiye göre, Bomonti’ye özellikle Azerbaycan ve Kazakistan’dan ilgi var. Ama bu kişilerin konut alması için şirket kurması veya vatandaşlığa geçmeleri gerektiğinden talep karşılanamıyor. 15 yabancı uyruklu kişi, projeden alım yaptı. İlgi gösteren diğer ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Belçika, Kanada, Almanya, Fransa ve Suudi Arabistan başı çekiyor.

Sapphire’deki pay yüzde 15

İstanbul’un merkezinde 261 metrelik yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek binası unvanına sahip olan Kiler Holding’e ait Sapphire’in yüzde 15’i yabancılara satıldı.

Kiler Holding Başkanı Nahit Kiler metrekaresi 12 bin dolar olan projeye büyük yabancı yatırımcıların talip olduğunu söyledi. Kiler Holding’in projesi kapsamında, 20 farklı tipte 188 adet rezidans ve bir alışveriş merkezi bulunuyor.

Seyir terası ilgi çekiyor

Sapphire’de rezidans büyüklükleri 120 ile 550 metrekare arasında değişiyor. Metrekare fiyatları 8-12 bin dolar. Projede yaşam başladıktan sonra fiyatların 15 bin dolara kadar çıkması bekleniyor. Sapphire’in en ilgi çeken özelliklerinden biri de İstanbul’un en yüksek noktasında 236 metrede yer alan seyir terası. Teras, İstanbul’u tepeden izlemek isteyen yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Engel kalkarsa 10’a katlanır

Yabancıya mülk satışını engelleyen yönetmeliğin değiştirilmesiyle potansiyelin 10 kat artacağını söyleyen Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, “Gerçek potansiyelin çok altındayız. Vizenin kalktığı ülkelerle gayrimenkul satışı konusunda anlaşma sağlanabilirse, asıl potansiyel o zaman ortaya çıkacak” dedi. Sinpaş Genel Müdür Yardımcısı Seba Gacemer de daha ciddi satışların olması için engellerin kaldırılması gerektiğini belirtti.

89 ülkeye ev almak yasak

 -Son dönemde İstanbul’daki lüks konut projelerine büyük ilgi gösteren yabancıların Türkiye’de konut almasına yönelik bazı engeller var. Bunların başında mütekabiliyet (karşılıklılık) geliyor. Bu, Türklerin yurtdışında mülk edinemediği ülkelerin vatandaşlarına Türkiye’de konut satışının engellenmesi anlamına geliyor.

-Küresel kriz sonrasında sermayenin el değiştirdiği Rusya, Kazakistan, İran, Ürdün, Türki Cumhuriyetler gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye’den mülk alımında çeşitli engellerle karşılaşıyor. ABD ve Avrupa ülkelerine satışların önünde bir engel bulunmazken 89 ülkenin vatandaşı Türkiye’de ev alamıyor.
Posta

Geri Dön