Yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarının yüzde 23,6’sı vatandaşlık için!

Yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarının yüzde 23,6’sı vatandaşlık için!EVA Gayrimenkul Değerleme raporuna göre, 2021 yılının ilk dokuz ayında Türkiye’de yabancı gayrimenkul yatırımlarının yüzde 23'ü vatandaşlık hakkı için yapıldı. 


EVA Gayrimenkul Değerleme, 2021 senesi ilk dokuz aylık dönemi itibariyle yabancıların vatandaşlık hakkı için Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımları hakkında rapor yayımladı. 2021 senesi ilk dokuz aylık döneminde Türkiye’de yapılan 44 bin 658 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 23,6’sının vatandaşlık hakkı için olduğu belirlendi. Yabancıların vatandaşlık hakkı için aldığı gayrimenkuller 10 bin 518 adet olurken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında yüzde 81,3’ünün İstanbul’dan edinildiği tespit edildi. 

Ülke bazında ilk üç İran, Irak ve Afganistan

Yabancıların 2021 senesi ilk dokuz aylık döneminde tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık hakkı için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke genelinde ilk sırada İran yer aldı. İran’ı, Irak, Afganistan, Yemen, Çin, Filistin, Mısır, Ürdün, Pakistan ve Rusya Federasyonu takip etti. 

Yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarının yüzde 23,6’sı vatandaşlık için!

İstanbul ilk sırada 

Yabancıların, 2021 senesi ilk dokuz aylık dönemi itibariyle tüm gayrimenkul çeşitleri dahilinde vatandaşlık hakkı için gayrimenkul edinimlerinde en çok tercih ettiği kent ise İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Mersin, Yalova, Bursa, İzmir, Muğla, Samsun ve Kocaeli izledi.

Yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarının yüzde 23,6’sı vatandaşlık için!

İstanbul’daki yatırımların yüzde 39,39’u vatandaşlık edinimi için 

Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2021 senesi ilk dokuz aylık dönemi itibariyle 21 bin 410 adet oldu. Bu yatırımın da, yüzde 39,39’unun vatandaşlık başvurusu için hak kazanılan gayrimenkullerden oluştuğu tespit edildi. 2021 senesi ilk dokuz aylık döneminde yabancıların tüm gayrimenkul bazında vatandaşlık hakkı için İstanbul’daki yatırımlarında ise zirvede İran yer  aldı. İran'ı Irak, Afganistan, Yemen, Çin, Filistin, Mısır, Ürdün, Pakistan ile Rusya Federasyonu izledi. Aynı dönemde yabancıların vatandaşlık hakkı için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri ilk üçte yer aldı. Bu ilçeleri de sırası ile Bağcılar, Avcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Kağıthane, Zeytinburnu ve Fatih takip etti.

En çok hangi ülke vatandaşları Türkiye'den konut alıyor?