26 / 05 / 2022

Yabancıya konut satışı 6 ayda yüzde 43,7 arttı!

Yabancıya konut satışı 6 ayda yüzde 43,7 arttı!

TÜİK Haziran ayı konut satışlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre; 6  aylık konut satışlarında yabancıya yapılan satışların arttığı gözlemlendi. Türkiye İstatistik  Kurumu (TÜİK) tarafından  bugün açıklanan Haziran ayı konut satışı verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,1 düşüş yaşayarak 134 bin 731 olarak kaydedildi. Ocak-Haziran döneminde konut satışları bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 11,5 azalmayla 552 bin 810 olarak hesaplandı. Yabancılara gerçekleşen konut satışları ise bir önceki senenin aynı ayına oranla yüzde 185,3 yükselerek 4 bin 748 olarak Ocak-Haziran döneminde yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 43,7 yükselerek 20 bin 488 olarak kaydedildi.

 Yabancıya konut satışı 6 ayda yüzde 43,7 arttı!

Verileri değerlendiren Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, rakamlara yönelik yaptığı değerlendirmede  “Rakamlara baktığımızda Türkiye’de dönemsel olarak azalan gayrimenkul satışlarına yabancıya konut satışları moral veriyor. Aşılanma süreciyle birlikte toplumsal bağışıklığın kazanılması, uçuş trafiğinin ve turizmdeki performansın kademeli olarak yükselmesinin gayrimenkul sektörüne etkileri olumlu seyrediyor” dedi. 

Haziran’da yabancıların en çok ev edindiği 10 şehir sıralamasında Samsun ve Trabzon’un da bulunduğunu vurgulayan Akbal, “Yabancılar yaz döneminde Türkiye’de sadece İstanbul, Antalya ve Muğla’ya değil, Samsun ve Trabzon gibi farklı bölgelere de yatırım yapıyor. Bu iki kent başta olmak üzere Karadeniz sahil kentlerini, iklim ve doğa koşulları tercih edilir kılıyor. Özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerinden gelen alıcılar için yeşil ve mavinin buluştuğu bir lokasyonda yer alan bu kentler, konut fiyatlarının İstanbul, Antalya gibi şehirlere kıyasla daha uygun olması, ulaşımın rahatlığı ve şehir karmaşasının yaşanmaması, turizm merkezleri ve doğa parklarının olması gibi özellikleriyle, gayrimenkul, konut ve arsa alımı noktasında da cazip. Biz de kısa bir süre önce açıkladığımız ‘Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planı’nda bu kentleri tanıtacağımız farklı şehirler arasında ön plana aldık” değerlendirmesinde bulundu. Akbal, Türkiye’ye ilgi duyan farklı ülkeler arasında Kanada’nın da sıralamada yer aldığını söyledi. 

Kadrosuyla yeni faaliyet dönemine hazır

GİGDER 6 Temmuz 2021 tarihinde düzenlediği 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni yönetim, denetim ve icra kurulu üyelerini de seçti. Fuzul Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Akbal yeniden dernek başkanlığı olurken Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, Nef Satış, Pazarlama ve Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Selçuk Burçak Çelik ve Tekçe Overseas Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe GİGDER’in Başkan Yardımcı oldu.

Yabancıya konut satışı 6 ayda yüzde 43,7 arttı!

Yönetim kurulu üyesi sayısı 23 oldu

Genel Kurul’da belirlenen Yönetim Kurulu’na yeni isimler dahil olarak kurul üye sayısı 15’ten 23’e çıktı. Yönetim Kurulu’na katılan yeni üyeler, Akzirve Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Sağır, Akkuş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akkuş, Dap Yapı Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Çavuşoğlu, Ege Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Encan Aydoğdu, Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gül, Hashim Group Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Süngü, Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Dağ, Ataberk Real Estate Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kabakçı, İmtilak Real Estate CEO’su Abdullah Alhammad, MTS Proje CEO’su M. Halid Kurt, Elite Group Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Doğan ve P&G Hukuk Bürosu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Samet Turan oldu. 

Yönetim Kurulu’nda yeni faaliyet döneminde de bulunan kişiler ise şöyle şu şekilde:

 Sinpaş GYO Pazarlama Direktörü Merve Çelik Onarlı, Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, Gaboras Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Buğa, Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Hasanoğlu, Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, Mars Investment Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak ve Maven Danışmanlık CEO’su Ahmet Kasım Değerli.

Yeni faaliyet dönemine hazır

Yönetim Kurulu’ndaki değişim hakkında yorum yapan GİGDER Başkanı Faruk Akbal, “Yönetimimizde yer alarak bugüne kadar aldığımız karar ve yürüttüğümüz projelerde bize fikirleri ve çalışmalarıyla destek olan tüm kıymetli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederken, yeni faaliyet döneminde ekibimize katılan değerli sektör paydaşlarımıza üstlendikleri yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Kısa bir süre önce Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planımızı kamuoyuyla paylaştık. Ortak hedeflerimiz doğrultusunda güçbirliğine giderek yeni faaliyet dönemimizde güçlü ve sağlam adımlarla ilerleyeceğiz” değerlendirmesini yaptı. 

Gayrimenkul geliştiricisinden uluslararası satış pazarlama firmalarına 55 üyesi var

Bugün Türkiye’de uluslararası yatırımcılara satılan her 100 gayrimenkulden yaklaşık 25’ini 55 üyesi ile GİGDER yapan üyeler içerisinde ise gayrimenkul geliştiricileri, uluslararası pazarlama ve danışmanlık şirketleri kurumsal yatırımcı için hizmet sağlayan portföy yönetim şirketleri ve hukuki süreçlerde danışmanlık hizmeti sağlayan kurumlar bulunuyor.  

Yabancı mülkiyet sayısı 400 bini aştı!