Yabancıya konut satışında rekor kıracağız!

Yabancıya konut satışında rekor kıracağız! Yabancıya konut satışında rekor kıracağız!

Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay, ''Nisan ayında yabancı satışlarında da yüzde 82’lik artışla 3 bin 720 konut satıldığını görüyoruz. Yabancı satışlarında 2019 yılında da rekor kıracağız” dedi.


Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay, TUİK tarafından açıklanan yabancıya konut satışı verilerini değerlendirdi. Bozay, “Yabancı satışlarında 2019 yılında da rekor kıracağız” diye konuştu.

Konut satışlarının Nisan'da yüzde 18,1 azaldığını ve 84 bin 403 adet konut satıldığını görüyoruz. TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı konut satış rakamlarının kırılımlarını incelediğimizde yabancı satışlarındaki artış dikkatleri üzerine çekiyor. Bu rakamlar bize, ihtiyaç sahibi dışında kalan yatırımcının alım için beklediğini yabancı yatırımcının ise alım için düşük fiyat fırsatını çok iyi değerlendirdiğini söylüyor.  Türkiye’den konut almanın yabancı yatırımcılar için hala cazibesini koruduğunu ve her geçen gün bu rakamın artığını gözlemliyoruz.

Nisan ayında yabancı satışlarında da yüzde 82’lik artışla 3 bin 720 konut satıldığını görüyoruz. Bu artışı, yükselen döviz kurunun etkisinin yanı sıra gayrimenkul geliştiricilerinin yabancı yatırımcılara odaklanmasına bağlamalıyız. Ayrıca vatandaşlık düzenlemesinin konut alımlarına katkılarının devam ettiğini unutmamamız gerekiyor. Yapılan düzenlemelerle birlikte geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yabancı satışlarında rekor kıracağımızı düşünüyorum.

2019 Nisan'da 84 bin 403 konut satıldı!